Քաղաքական 18:06 05/10/2020 Արցախ
Ադրբեջանական պատերազմական հանցագործությունների հետևանքով Արցախում զոհվել է 19, վիրավորվել՝ 80 քաղաքացիական անձ, վնասվել՝ մոտ 2700 գույք ու ենթակառուցվածք։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ-ը։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մեկնարկած փաստահավաք առաքելության շրջանակում կատարվել է 27.09.2020թ.-ից առ 04.10.2020թ. ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչությանն ուղղված հանցավոր ոտնձգությունների դեպքերի հետևանքների հնարավորինս մանրակրկիտ ուսումնասիրություն և վերլուծություն, որի արդյունքները ներկայացված են ստորև:
Մինչև հոկտեմբերի 4-ը ներառյալ սպանվել է ընդհանուր 19 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 11 տղամարդ: Մանկահասակ երեխան, հինգ կանայք և չորս տղամարդիկ սպանվել են իրենց տան բակում, իսկ մյուսները՝ տարբեր բնակավայրերի հանրային վայրերում (կենտրոնական հրապարակ, թաղամաս): Մահվան դեպքերն արձանագրվել են Ստեփանակերտ (7 անձ), Մարտունի (6 անձ), Հադրութ (1 անձ) և Մարտակերտ (3 անձ) քաղաքներում, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան բնակավայրում (1 անձ) և Մեծ շեն համայնքին հարակից վայրում (1 անձ):
Մարմնական վնասվածքներ են ստացել ընդհանուր առմամբ շուրջ 80 մարդ, որից 60 անձինք ստացել են լուրջ վնասվածքներ: Նրանցից 48-ը արական, իսկ 12-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Հիշյալ անձանցից 24-ը վիրավորումը ստացել է անմիջապես իր բնակության վայրում` բնակելի տանը կամ դրա մոտակայքում արկի պայթյունի հետևանքով (ընդ որում՝ ութ անձանց պարագայում արկը պայթել էր հենց բազմաբնակարան շենքի բակում), 6-ը` համեմատաբար անվտանգ վայր տեղափոխվելիս մարդատար տրանսպորտային միջոցի թիրախավորման և խոցման հետևանքով, 7-ը՝ հումանիտար գործառույթ իրականացնող արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շենքի արկակոծման, իսկ 23-ը` հասարակական այլ վայրերի թիրախավորման հետևանքով:
Ստացած մարմնական վնասվածքները հիմնականում տեղակայված են տուժողների ստորին և վերին վերջույթներին ու դեմքին` բեկորային հարվածների արտահայտված տեսքով:
Ստեփանակերտ քաղաքում կամ դրան հարակից հատվածներում լուրջ մարմնական վնասվածքներ են ստացել 22 անձ, Հադրութի շրջկենտրոն Հադրութ քաղաքում` 6 անձ, Թաղասեռ համայնքում` 3 անձ, նույն շրջանի Վարդաշատ համայնքում` 1 անձ, Մարտունու շրջկենտրոն Մարտունի քաղաքում` 12 անձ, Սպիտակաշեն համայնքում` 1 անձ, Մարտակերտի շրջկենտրոն Մարտակերտ քաղաքում՝ 2 անձ, Մաղավուզ համայնքին հարակից հատվածում` 5 անձ, Ն.Հոռաթաղ համայնքում` 2 անձ, Ալաշան բնակավայրում՝ 3 անձ, նույն շրջանի Մատաղիս համայնքում` 1 անձ, Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքում` 2 անձ:
Սեպտեմբերի 27-ից ի վեր ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել են Արցախի Հանրապետության ավելի քան 60 քաղաքացիական բնակավայր, ինչի հետևանքով արձանագրվել են բազմաթիվ ենթակառուցվածքների ու մասնավոր գույքի ոչնչացման կամ վնասման դեպքեր: Մասնավորապես, նախնական տվյալներով լրջորեն վնասվել է ավելի քան 2100 մասնավոր սեփականության անշարժ գույք (բնակելի տներ, խանութներ և այլն), ավելի քան 240 մեքենա, շուրջ 350 ենթակառուցվածքային ու արտադրական նշանակության օբյեկտներ:
Տեղեկացնում ենք, որ երեկ ու այսօր  ևս Ադրբեջանը ծանր հրթիռներով հարվածել է Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու բնակելի շենքերը: Երեկվա հարվածների հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում արձանագրվել է նախնականորեն չորս զոհ և 10 վիրավոր, իսկ այսօրվա հարվածների հետևանքների վերաբերյալ տեղեկությունները ճշտվում են:
Հիշեցնում ենք, որ նշված տվյալները վերջնական չեն, ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է փաստահավաք առաքելությունը, որի արդյունքների վերաբերյալ կտրվեն թարմացված տեղեկություններ:
Պաշտպանը շեշտադրում է նաև, որ նշված զոհերն ու վիրավորումներն արձանագրվել են արգելված զինատեսակների ու մեթոդների կիրառման հետևանքով, իսկ վերջին օրերին Ադրբեջանը սկսել է քաղաքացիական բնակչության դեմ լայնորեն կիրառել նաև ծանր ու լայն ազդեցության շառավղով հրթիռային ու ավիացիոն միջոցներ, որոնց մի մասը կասետային բնույթի է: Ավելին, այս երկու օրերին Ստեփանակերտում ու մի շարք այլ բնակավայրերում ադրբեջանական զինված ուժերը դիտավորյալ ու կետային կերպով սկսել են թիրախավորել կենսական նշանակության ենթակառուցվածքները, ինչը լրջագույն պատերազմական հանցագործություն է՝ խորացնելով Արցախում առկա մարդասիրական ճգնաժամը:
Մինչև հոկտեմբերի 4-ը Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի զոհ դարձած քաղաքացիական անձանց տվյալներն են՝

Politics 18:59 05/10/2020 NKR
Within the framework of the fact-finding mission, launched by the Office of the Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh, a thorough research and analysis of the cases of criminal encroachments, committed by the Azerbaijani armed forces against the civilian population of Artsakh, for the period from 27 September to 4 October, have been conducted, the Artsakh ombudsman said. The results are presented below:
As of October 4, a total of 19 civilians have been killed - A little girl, 7 women and 11 men. The child, five women and 4 men were killed in the yard of their houses, the others - in public places of different settlements (central square, residential district). Deaths were recorded in Stepanakert (7 persons), Martuni (6 persons), Hadrut (1 person), Martakert (3 persons), in the village of Alashan (1 person) and in the vicinity of the village of Mets Shen of the Martakert region (1 person).
A total of about 80 people were wounded, of which 60 received serious injuries. 48 of them are male and 12 are female citizens.
Twenty-four of the wounded were injured in the immediate result of a shell blast at or near their houses (eight of whom were in the backyard of an apartment building), 6 – as a result of targeting and shelling the passenger car while being transported to a relatively safe place, 7 – as a result of  targeting the building of the State Emergency Service, which carries out humanitarian functions, and 23 – as a result of targeting other public places.
The injuries mostly involve upper and lower limb and facial fractures, in the form of shrapnel wounds.
In Stepanakert and adjacent to it places 22 civilians were wounded, in the town of Hadrut in Hadrut region – 6, in Taghaser village – 3, in Vardashat – 1, in Martuni regional center of Martuni region – 12, in Spitak Shen – 1, in Martakert town of Martakert region – 2, in the visinity of Maghavuz community – 5, in Nerkin Horatagh – 2, in Alashan – 3, in Mataghis – 1, in karvachar town of Shahumyan region – 2 persons.
Since September 27, the Azerbaijani armed forces have targeted more than 60 civilian settlements in the Republic of Artsakh. As a result, numerous infrastructure and private property damages have been recorded. In particular, based on preliminary data, more than 2100 privately owned real estate (residential houses, shops, etc.), more than 240 cars, about 350 infrastructural and industrial facilities were seriously damaged.
We are reporting that today and yesterday Azerbaijan, using heavy missiles, bombarded civilian infrastructure and residential buildings of the capital Stepanakert of the Artsakh Republic. As a result, yesterday 4 victims and 10 wounded have beem initially recorded among the civilians. The information on the today’s strikes is being clarified.
We remind that the data are not final; the Office of the Human Rights Ombudsman continues the fact-finding mission and the results will be updated.
The Ombudsman stresses also that the casualties and injuries have been recorded because of the use by Azerbaijan prohibited weaponry and methods, and in recent days Azerbaijan has started to use heavy and wide-range missiles and aircraft against civilian population, some of which are of cluster munition type.
Moreover, in the last two days, in Stepanakert and a number of other settlements, the Azerbaijani armed forces have deliberately and intentionally targeted vital infrastructure, which is a serious war crime that deepens the humanitarian crisis in Artsakh.