Թոմ դը Վաալ․Թուրքիան ուզում է լրացնել վակուումը․ ԱՄՆ-ը և Եվրոպան բացակայում են, ռուսներն էլ չգիտեն ինչ անել
Թուրքական ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում շատ լուրջ է: Հայաստանի համար Թուրքիան էքզիստենցիալ սպառնալիք է։ 1920 թվականից ի վեր Թուրքիայի հետ խաղաղ էր: Հարյուր տարի պատերազմ չէր եղել: Եվ հիմա հանկարծ Թուրքիան ներխուժում է՝ ադրբեջանցիների կողմը: Այդպիսի ներգրավվածությունը վախի աղբյուր է հայկական ԴՆԹ-ում՝ հսկայական խնդիր հայերի համար»,- այս մասին ասում է Կովկասի հարցերով փորձագետ, «Սև այգի» գրքի հեղինակ Թոմ դը Վաալը՝ Ahval-ի խմբագիր Յավուզ Բայդարի հետ հարցազրույցում՝ խոսելով հայ-ադրբեջանական պատերազմում Անկարայի ռազմավարության մասին։
«Թուրքիան, կարծես, ուզում է լրացնել միջազգային վակուումը: ԱՄՆ-ը և Եվրոպան բացակայում են, և ռուսներն իրականում չգիտեն ինչ անել: Թուրքիան և Ադրբեջանը փորձում են օգտագործել անվճռականությունն ու թուլությունը՝ ԵԱՀԿ գործընթացը խափանելու և դրանք իրենց օգտին վերափոխելու համար: Թվում է, թե դա նրանց ռազմավարությունն է»,- Թոմ դը Վաալը նշում է, որ ԱՄՆ-ը, տարբեր պատճառներով, ախորժակ չունի խառնվելու հակամարտությանը:
«Ռուսները Հայաստանում զորք ունեն, բայց ոչ Ադրբեջանում: Եթե Ռուսաստանն ուղղակիորեն միջամտի Ադրբեջանին, դա կվտանգի նրա հարաբերությունները հարևանի հետ: Եվ նրանք փորձում են հավասարակշռություն պահպանել, բայց նրանք հաստատապես կորցնում են Հայաստանում հսկայական հեղինակություն»,-ասում է դը Վաալը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահներին, նշում է, որ դա ավելի բարդ է, երբ կողմերից ոչ մեկն այն չի ուզում ու հավելում, որ «նրանք կորցրել են իրենց հեղինակությունը»։

Politics 13:54 06/10/2020 Region
The Turkish involvement in the Nagorno-Karabakh conflict is very serious, Thomas de Waal, a top expert on the Caucasus and the author of the book ‘Black Garden”, said in an interview with Yavuz Baydar, the editor of Ahval.
“For Armenia, Turkey is the biggest existential threat. It’s been in peace with Turkey since 1920; for a hundred years there has been no shooting war. And now suddenly Turkey comes in on the side of Azeris. [Such engagement] is a source of fear in the Armenian DNA – a huge issue for Armenians,” the expert said.
“Turkey seems to want to fill the international vacuum. The U.S. and Europe are absent, and the Russians do not really know what to do. Turkey and Azerbaijan are trying to exploit the indecision and weakness in order to break the OSCE process and remake it in their favour. It seems to be their strategy…”
Noting that Russians have troops in Armenia, but not in Azerbaijan, Thomas de Waal stated if Russia intervenes directly in Azerbaijan, it would jeopardize its relations with its neighbour. In the meantime, Russia’s reputation in Armenia is being lost because of this lack of reaction.
Reflecting on the possible deployment of Russian peacekeepers to Nagorno-Karabakh, he said that it is more difficult especially when neither side wants them, adding that "they have lost their authority.”