Քաղաքական 09:24 07/10/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են. «Հոկտեմբերի 6-ին հակառակորդը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարությանը հաջորդած հարաբերական անդորրը օգտագործել է վերախմբավորում կատարելու համար և անցել հարձակման ռազմաճակատի հյուսիսային և հարավային ուղղություններում: Հակառակորդի գործողությունները վտանգ են ներկայացրել նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքի համար: ՊԲ մարտիկները հուժկու հակահարվածներով չեզոքացրել են ադրբեջանական զինուժի առաջխաղացման բոլոր փորձերը: Մարտերի ընթացքում ոչնչացվել է մեծաքանակ կենդանի ուժ, զրահատեխնիկա, հրետանային միջոցներ, այլ սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա:
ՊԲ ստորաբաժանումներին հաջողվել է նաև էապես բարելավել սեփական մարտակարգերը:
Գիշերվա ընթացքում հակառակորդը առաջխաղացման փորձ է կատարել նաև հարավ-արևելյան ուղղությամբ: Հակառակորդի գրոհող ստորաբաժանումները ոչնչացվել են հրթիռահրետանային կրակով: Առավոտյան 06:30-ի սահմաններում ՊԲ ստորաբաժանումների հերթական հրթիռահրետանային հարվածը հանգեցրել է հակառակորդի խմբավորման բարոյալքմանը և խուճապահար փախուստին: Հակառակորդը մարտադաշտում է թողել ավելի քան 60 զոհ, մի քանի տասնյակ խոցված և սարքին տեխնիկա: Խոցվել է նաև հակառակորդի վառելիքաքսուկային նյութերի խոշոր պահեստ:
ՊԲ-ն վստահորեն տիրապետում է օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և պատրաստ է իրավիճակի ցանկացած զարգացման»:

Политика 10:29 07/10/2020 Регион
«6-го октября противник использовал сравнительное затишье, последовавшее после заявления глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, для осуществления перегруппировки и перешел в наступление в северном и южном направлениях фронта», – сообщается на странице Армии обороны Арцаха (НКР) в соцсети Facebook.
«Действия противника представляли также угрозу для территории Исламской Республики Иран. Бойцы Армии обороны Арцаха мощными контрударами нейтрализовали все попытки продвижения азербайджанских ВС. В ходе боев уничтожены большое количество живой силы, бронетехника, средства артиллерии, другие виды вооружений и военной техники.
Подразделениям Армии обороны удалось также существенно улучшить собственные тактические позиции.
Ночью противник предпринял попытку продвижения также в юго-восточном направлении. Наступающие подразделения противника были уничтожены ракетно-артиллерийским огнем. Около 06:30 утра очередной ракетно-артиллерийский удар подразделений Армии обороны привел к деморализации группировки противника и ее паническому бегству. Противник оставил на поле боя более 60 жертв, несколько десятков подбитой и исправной техники. Поражена также крупная база топливно-смазочных средств противника.
Армия обороны уверенно владеет оперативно-тактической обстановкой и готова к любому развитию ситуации», – говорится в сообщении.