Քաղաքական 21:14 08/10/2020 Արցախ
«Այսօր առավորվանից ադրբեջանական զինուժը վերսկսել է հարձակողական գործողությունները ինչպես հյուսիսում, այնպես էլ՝ հարավում»,- այսօրվա ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, հարավային ուղղությամբ ավելի մեծ ուժերով ու սաստիկ հարձակում է նախաձեռնվել, բայց հայկական կողմը պատասխան հարվածով ոչնչացրել է հակառակորդի զգալի ուժ, զրահատեխնիկա և այլ միջոցներ՝ հակառակորդին ետ շպրտելով ելման բնագծերը։
«Նման մանր փորձեր կատարվել են նաև այլ ուղղություններով։ Սակայն  այս պահի դրությամբ հատկապես թեժ մարտեր են ընթանում հարավային ուղղությամբ։ Այսօր և անցնող ողջ գիշերը, որին ես անձամբ ականատես եմ եղել, ադրբեջանական զինուժը հրթիռակոծել է Արցախի տարբեր բնակավայրեր, մասնավորապես՝ Ստեփանակերտը, Շուշին։ Այսօրվա հրթիռակոծության արդյունքում կան նաև վիրավորներ լրագրողների շրջանում։ Այսօր երկու անգամ, Ադրբեջանի զինուժը դիտավորյալ հրթիռային հարվածներ է հասցրել Շուշի քաղաքի Սբ. Ղազանչեցոց վանքին, որի արդյունքում վանքը զգալիորեն տուժել է։
Կան նաև քաղաքացիական անձինք, որոնք վիրավորվելու մասին Արցախի ՄԻՊ-ը կհայտարարի։ Այս պահին, ընդհանուր առմամբ, ադրբեջանական ագրեսորների հարվածները, միայն Արցախի քաղաքացիական բնակչության շրջանում վիրավորել է 93 մարդու, որից միայն 20-ն է թեթև կամ միջին ծանրության։ Կա 20 զոհված, չհաշված ՀՀ տարածքում մեկ քաղաքացիական զոհը։ Հիմնովին կամ մասնակի ավերվել է 4600 անշարժ գույք։ 430 մասնավոր շարժական գույք է շարքից դուրս եկել։ 750 տարբեր ենթակառուցվածքներ են վնասվել։ Եվ այս տվյալներում ամփոփված չեն երեկ գիշերվա և այսօրվա ցուցանիշները»,- ներկայացրեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ որևէ մարտավարական հաջողության և անհաջողության մասին չի կարող տվյալ տրամադրել։
Արծրուն Հովհաննսիյանի խոսքով, վերջին տվյալներով Շուշիում վիրավորված քաղաքացիական անձանցից մեկի վիճակը ծանր է։ Եվ թեև հակառակրոդը շարունակում է կրակի տակ պահել Արցախի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ՊՆ ներկայացուցիչը նշեց, որ հայկական կողմից պատասխան հարված թշնամու որևէ մշակութային օբյեկտի չի եղել ու չի էլ կարող լինել։
«Թշնամին փորձում է լրացնել կորուստները և շարունակել իր ցեղասպանական ու ագրեսիվ գործողությունները»,- շեշտեց ՊՆ ներկայացուցիչը, ապա հավելեց՝ հայկական կողմում վիրավորվածների մոտ 30%-ը, մեկ օրվա ընթացքում ստանալով բուժօգնություն, վերադառնում է շարք։

Политика 22:19 08/10/2020 Регион
«С сегодняшнего утра вооруженные силы Азербайджана возобновили наступательные действия, как на севере, так и на юге», – заявил на брифинге 8 октября представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
По его словам, в южном направлении было инициировано более интенсивное наступление, с привлечением больших сил, но армянская сторона ответным ударом уничтожила значительное количество живой силы, бронетехники и других средств противника, отбросив его на исходные рубежи.
«Подобные незначительные попытки предпринимались и на других направлениях. Однако на данный момент особенно ожесточенные бои ведутся в южном направлении. Сегодня и всю минувшую ночь, свидетелем чего я был лично, вооруженные силы Азербайджана подвергли ракетному обстрелу различные населенные пункты Арцаха, в частности Степанакерт, Шуши. В результате сегодняшнего ракетного обстрела есть раненые и среди журналистов. Дважды сегодня вооруженные силы Азербайджана умышленно нанесли ракетные удары по собору в городе Шуши, который в результате этого значительно пострадал.
Есть и раненые гражданские лица, о чем сообщит омбудсмен Арцаха.  На данный момент в общей сложности от ударов азербайджанских агрессоров только среди гражданского населения Арцаха ранены 93 человека, при этом только у 20 из них ранения легкой или средней степени тяжести. Погибли 20 человек, не считая одного погибшего в Армении гражданского. 4600 объектов недвижимости были полностью или частично разрушены. 430 единиц частного движимого имущества выведены из строя. Было повреждено 750 различных объектов инфраструктуры. И эти данные не вобрали в себя показатели прошлой ночи и сегодняшнего дня», – представил Арцрун Ованнисян.
Он сообщил, что не может предоставить никакой информации о тактическом успехе или неудаче.
По словам Арцруна Ованнисяна, по последним данным, состояние одного из раненых в Шуши мирных жителей тяжелое. И хотя противник продолжает держать под обстрелом гражданскую инфраструктуру Арцаха, представитель Минобороны отметил, что с армянской стороны ответного удара по каким-либо азербайджанским объектам культуры не было и быть не может.
«Враг пытается возместить свои потери, продолжить свои геноцидные и агрессивные действия», – подчеркнул представитель Минобороны, добавив затем, что около 30% раненых с армянской стороны, получая медицинскую помощь в течение суток, возвращаются в строй.