Քաղաքական 15:55 09/10/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում տեղի ունեցած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ սա վարչապետի պաշտոնում պարոն Միշուստինի առաջին այցն է Երևան և ցավով նշել, որ այն տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմական գործողությունների պայմաններում: ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում ՌԴ վարչապետը մեր երկիր կայցելի արդեն այլ պայմաններում և մթնոլորտում:
Հանդիպման սկզբում երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով ռազմական գործողությունների դադարեցման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Միխայիլ Միշուստինն անդրադարձել են հայ-ռուսական առևտրատնտեսական համագործակցության արդիական հարցերի այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը և արդյունաբերությունը:
Վարչապետներն ընդգծել են համատեղ հեռանկարային ծրագրերի իրականացման և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում փոխգործակցության ամրապնդման կարևորությունը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ քայլերին:

Politics 16:26 09/10/2020 Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday met with Russian Premier Mikhail Mishustin on the margins of the Eurasian Intergovernmental Council’s Yerevan meeting.
Nikol Pashinyan noticed that this was Mr. Mishustin’s first visit to Yerevan in his capacity of head of the Russian government. The Armenian leader expressed hope that the Russian premier would have the opportunity to visit our country in different conditions in the near future.
To begin with, the two prime ministers focused on the situation in Nagorno-Karabakh (Artsakh), highlighting the need for immediate cessation of hostilities, the Armenian PM's office said.
Nikol Pashinyan and Mikhail Mishustin next discussed current issues of Armenian-Russian trade and economic cooperation in the spheres of energy, transport and industry. The prime ministers stressed the importance of joint long-term programs and strengthened cooperation within the Eurasian Economic Union.