Քաղաքական 12:57 12/10/2020 Տարածաշրջան
«Ժամանակն է պատժել Էրդողանին և Ալիևին Հայաստանի դեմ ագրեսիայի համար: Նրանք պետք է պատժամիջոցների ենթարկվեն, իսկ նրանց ունեցվածքն առգրավվի Արևմուտքում»,- գրել է Կազմակերպված հանցավորությունը և կոռուպցիան լուսաբանող ծրագրի (Organized crime and Corruption Reporting Program) հիմնադիր Դրյու Սալիվանը։
Սալիվանը նշում է, որ միանգամայն պարզ է՝ ավտորիտար Ադրբեջանն է կազմակերպել հարձակումը ժողովրդավարական Հայաստանի վրա։
«Բայց ես կարող եմ հասկանալ, որ դուք իրական լուրեր չեք ստանում, ուստի անտեղյակ եք, թե ինչ է կատարվում։
Միջազգային կոռուպցիան բերում է անկայունության, ինչպես պարզ է դարձել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման արդյունքում: Ալիևը և Էրդողանը երկուսն էլ բախվում են վատ տնտեսության և դժգոհ բնակչության հետ և կարիք ունեն ազգայնականության կոչի և պատերազմի՝ մարդկանց գծի մեջ անընդմեջ պահելու համար: Բայց դա չի աշխատի երկարաժամկետ»,- թվիթերում գրել է Սալիվանը:

Politics 13:25 12/10/2020 Region
"It’s time to punish Erdogan and Aliyev for their aggression against Armenia. They should be sanctioned and their properties in the West confiscated," the Founder of the Organized crime and Corruption Reporting Program (OCCRP) Drew Sullivan tweeted.
In Sullivan's words, it’s pretty clear that 'autocratic Azerbaijan orchestrated the attack on democratic Armenia but I can understand that you are not getting real news so you are ignorant of what’s happening.'
"International corruption leads to instability as has been made clear with Azerbaijan and Turkey’s attack on Armenia. Aliyev and Erdogan both face bad economies and disgruntled populations and need the nationalist appeal and war to keep people inline. It won’t work long term," Drew Sullivan added.
To note, the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), founded in 2006, is a consortium of investigative centers, media and journalists operating in Eastern Europe, the Caucasus, Central Asia and Central America. OCCRP is the only full-time investigative reporting organization that specializes in organized crime and corruption.