Արման Դիլանյանը շատ ոգևորված չէ, որ ընտրվել է ՍԴ նախագահ
«Ինքնառաջադրվել եմ, որովհետև, իմ կարծիքով, այս իրավիճակում մենք պարտավոր էինք այդ քայլը կատարել ու ընտրել Սահմանադրական դատարանի նախագահ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սահմանադրական դատարանի նորընտիր նախագահ Արման Դիլանյանը։
Լրագրողները նրան հիշեցրեցին, որ հարցազրույցներից մեկի ժամանակ ասել էր՝ իր համար ՍԴ նախագահի պաշտոնն ամենևին գրավիչ չէ, առավել գրավիչ է ՍԴ դատավորի պաշտոնը։ Նա ասաց. «Հիմա էլ եմ այդ կարծիքին։ Ինչպես նկատում եք, այնպես չէ, որ շատ ոգևոված եմ, որ ընտրվել եմ Սահմանադրական դատարանի նախագահ։ Պատերացում եմ՝ ինչ տեսակի պատասխանատվություն, աշխատանք է մեզ սպասվում ապագայում»,- ասաց Ա. Դիլանյանը։
Նա ասաց, որ ընտրությանը մասնակցել են ՍԴ բոլոր 9 դատավորները, ստացել է 6 կողմ ձայն։ ՍԴ փոխնախագահի ընտրության հարցին այսօր չեն հասել։
Հարցին, թե ինչպե՞ս եք պատերացնում ձեր աշխատանքը ՍԴ դատավորներ Հրայր Թովմասյանի, Արևիկ Պետրոսյանի հետ, դուք նախկինում էլ աշխատել ենք նրանց հետ, Ա. Դիլանյանը պատասխանեց. «Իմ կարծիքով, չկա դժվարություն, որ չհաղթահարվի»։
ՍԴ նախագահը, ըստ օրենքի, ընտրվում է 6 տարով։ Նորընտիր նախագահն ասաց, որ սրա հետ կապված ասելիք ունի, սակայն դա կանի լրատվամիջոցների հետ մեծ հանդիպման ժամանակ։
Հարցին՝ հիմա ՍԴ–ում ճգնաժամը հանգուցալուցվե՞ց, Ա. Դիլանյանը պատասխանեց. «Իմ հայացքներն ուղղում եմ բացառապես դեպի ապագա, գիծ եմ քաշում անցյալի հետ կապված։ Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ ունենանք ժողովրդի բացարձակ վստահությունը վայելող Սահմանադրական դատարան»։

Право 20:08 12/10/2020 Армения
«Я выдвинул свою кандидатуру, потому что, на мой взгляд, в сложившейся ситуации мы обязаны сделать этот шаг и избрать председателя Конституционного суда», – заявил в беседе с журналистами новоизбранный председатель КС Армении Арман Диланян.
Журналисты ему напомнили, что во время одного из интервью он заявлял, что должность председателя КС РА для него вовсе не является привлекательным, он предпочитает работать судьей КС.
«Я и сейчас тоже придерживаюсь того же мнения. Как видите, не так, что я очень воодушевлен тем, что избран председателем КС РА. Представляю какая работа и какая ответственность нас ждет в будущем», – сказал А.Диланян.
Он указал, что в голосовании участвовали все 9 судей КС, его кандидатуру поддержали 6 из них. Сегодня до вопроса избрания заместителя председателя КС РА не дошли.
На вопрос, как Диланян представляет работу с бывшим главой КС Грайром Товмасяном и судьей КС Аревик Петросян, он ответил: «Нет трудностей, которые нельзя было бы преодолеть».
На вопрос о том, решило ли его избрание на пост главы КС РА конституционный кризис, Арман Диланян заявил: «Устремляю свой взор исключительно в будущее, а под прошлым подвожу черту. Сделаем все, чтобы создать КС, пользующийся абсолютным доверием народа».