17:46 13/10/2020 Հայաստան
Ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի և պաշտպանության բանակի հերոսական հակազդեցության այս օրերին ռազմարդյունաբերական ընկերություններն աշխատում են ուժերի գերլարումով։
«Վնասված զինտեխնիկայի վերանորոգումից մինչև հարվածային և պաշտպանական միջոցների արտադրություն, փորձանմուշների ռազմական իրավիճակներում փորձարկումներից մինչև նոր խնդիրների լուծում։
Սա նաև վերաբերվում է հարվածային և հետախուզական ԱԹՍ֊ների մշակումներին։
Շատ աշխատանքներ 24֊ժամյա ջանքերի շնորհիվ պլանավորվածից անգամներ ավելի մեծ տեմպերով են արվում, որպեսզի օր առաջ հասանելի դառնան զինված ուժերին»,- հայտնում են Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնից:

Economy 19:47 13/10/2020 Armenia
During these days of aggression by Azerbaijan and the courageous response of the Defense Army, the weapons industry of is working at full capacity, the Armenian Unified Infocenter reported.
The work covers from repairing damaged military machinery to manufacturing new attack and defence weapons, testing military equipment in battle conditions, and solving new problems, the source said, adding this refers to the development of attack and reconnaissance drones.
It is noted that working around the clock, many of these tasks are being achieved ahead of expected deadlines so that they become available to the armed forces as soon as possible.