Քաղաքական 22:21 13/10/2020 Տարածաշրջան
«Այսօր վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը սահմանի գրեթե ողջ երկայնքով սկսել են լայնամասշտաբ ռազմական գորոծողությունները՝ առնվազն 3-4 ուղղություններով: Հատկապես թեժ է եղել հյուսիասին ուղղությունը»,- այսօրվա ասուլիսում հայտնեց  ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը.
Նրա խոսքով, օրվա ընթացքում հյուսիսային ուղղությամբ տեղի են ունեցել թեժ մարտեր, մեծ և ծավալուն հրետակոծությունից հետո թշնամին անցել է լայնամասշտաբ հարձակման՝ զրահատեխնիկայի կիրառմամբ:
«Նման թեժ մարտեր այս պատերազմի ընթացքում շատ քիչ են եղել: Այսօր երևի թե տեղի է ունեցել ամենաթեժ մարտերից մեկը ողջ պատերազմի ընթացքում»,- շեշտեց Հովհաննիսյանը և հավելեց, որ մեր  ստորաբաժանումներին հաջողվել է հակառակորդին հետ շպրտել՝ պատճառելով էական կորուստներ:
Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքով, զինված ուժերի, կանոնավոր բանակի, պահեստազորի և  աշխարհազորի միասնական, փայլուն, հերոսական գործողությունների շնորհիվ հաջողվել է կասեցնել հակառակորդի հարձակողական գործողությունները:
ՊՆ ներկայացուցիչը հայտնեց, որ մնացած ուղղություններով ռազմական գործողությունները շարունակվել են, հակառակորդը որևէ էական առաջխաղացում չունի:

Арцрун Ованнисян: Сегодня в Арцахе произошел один из самых ожесточенных боев
«Сегодня рано утром вооруженные силы Азербайджана начали широкомасштабные военные действия почти по всему периметру границы с Арцахом – как минимум, в трех-четырех направлениях. Особенно ожесточенные бои были на северном направлении», – заявил немногим ранее на брифинге представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
По его словам, в течение дня на северном направлении велись ожесточенные бои, после масштабного артобстрела ВС Азербайджана перешли в широкомасштабное наступление с применением бронетехники.
«Таких ожесточенных боев в ходе этой войны было очень мало. Сегодня, пожалуй, произошло одно из самых ожесточенных боев за всю войну. Нашим подразделениям удалось отбросить противника, нанести ему значительные потери», – отметил Ованнисян.
По его словам, совместными, блестящими, героическими действиями Вооруженных сил, регулярной армии, резервных сил, ополчения нам удалось пресечь наступательные действия противника.
Арцрун Ованнисян сообщил, что боевые действия продолжались и в других направлениях, и Азербайджан не добился какого-либо существенного прогресса.