Քաղաքական 09:40 14/10/2020 Աշխարհում
Թրամփի վարչակազմը պետք է դադարի փաղաքշել Անկարային. Ջո Բայդենը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ
ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ, որում մասնավորապես ասվում է.
«Ես խորապես մտահոգված եմ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հոկտեմբերի 10-ի հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ և մարտերի վերսկսմամբ: Անօդաչու թռչող սարքերը, ականանետերը և հեռահար հրետանին հարյուրավոր կյանքեր են խլում շփման գծի երկու կողմերում՝ տեղահանելով հազարավոր խաղաղ բնակիչների:
Այս վերջին լարվածության ողջ ընթացքում Թրամփի վարչակազմը հիմնականում անհասկանալիորեն պասիվ էր և չներգրավված: Սեպտեմբերի 27-ին ռազմական գործողությունների բռնկումից ի վեր ո՛չ Նախագահ Թրամփը, ո՛չ էլ պետքարտուղար Պոմպեոն ոչ մի անգամ չեն զանգահարել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, անգամ երբ տարածաշրջանում բռնկում է: Դիվանագիտությունը Մոսկվային լիազորելու փոխարեն վարչակազմը պետք է առավելագույն ներգրավվածություն ունենա ամենաբարձր մակարդակներում` աշխատելով մեր եվրոպացի գործընկերների հետ մարտերը դեէսկալացնելու և երկու կողմերին բանակցությունների վերադարձնելու համար:
Թրամփի վարչակազմը պետք է ասի Ադրբեջանին, որ չի հանդուրժի հակամարտությանը ռազմական լուծում պարտադրելու՝ վերջինիս ջանքերը: Հայաստանին պետք է հասկանալի լինի, որ Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող շրջանները չեն կարող անվերջ օկուպացված լինել, և որ հրադադարի կնքումից անմիջապես հետո պետք է սկսվեն հուսալի բանակցությունները հակամարտության տևական լուծման շուրջ: Վերջապես, պետք է դադարեցնի փաղաքշել Անկարային և ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ Իրանին ասի, որ հեռու մնան այս հակամարտությունից:
Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին զենքի տրամադրումը և ռազմական լուծումը խրախուսող ռազմատենչ հռետորաբանությունն անպատասխանատու են: Դիվանագիտական հանգուցալուծման հասնելը դյուրին չի լինի, բայց Թրամփի վարչակազմը պարտավոր է փորձել: Դա պետք է անի շտապ, նախքան ավելի շատ կյանքեր կորցնելն ու հակամարտության ընդլայնումը»:

Politics 11:43 14/10/2020 World
Biden urges the Trump Administration to tell Azerbaijan it will not tolerate its efforts to impose a military solution to the conflict
US Democratic presidential nominee and former Vice-President Joe Biden has expressed concern by the collapse of the October 10 ceasefire and the resumption of fighting in and around Nagorno-Karabakh. The released statement by Joe Biden's campaign says that drones, mortars and long-range artillery are claiming hundreds of lives on both sides of the line of contact and displacing thousands of civilians.
"Inexplicably, the Trump Administration has been largely passive, and disengaged, throughout this recent period of escalation. Since the outbreak of hostilities on September 27, neither President Trump nor Secretary of State Pompeo has placed a single phone call to the leaders of Armenia and Azerbaijan, even as the region goes up in flames. Rather than delegating the diplomacy to Moscow, the administration must get more involved, at the highest levels, by working with our European partners to de-escalate the fighting and return the two sides to negotiations," the statement said.
It is noted that the Trump Administration must tell Azerbaijan that it will not tolerate its efforts to impose a military solution to this conflict and make clear to Armenia that regions surrounding Nagorno-Karabakh cannot be occupied indefinitely and that credible negotiations on a lasting resolution of the conflict must commence immediately once a ceasefire is concluded.
"Finally, it must stop coddling Ankara and tell both Turkey and Iran to stay out of this conflict. Turkey’s provision of arms to Azerbaijan and bellicose rhetoric encouraging a military solution are irresponsible. A diplomatic resolution will not be easy to achieve, but the Trump Administration has an obligation to try. It should do so urgently before more lives are lost and the conflict expands," the statement concluded.