Հասարակություն 13:04 15/10/2020 Արցախ
Նախագահի հրամանագրով Արցախի տարածքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի որոշակի սահմանափակումներ են մտցվել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը իր ֆեյսբուքի էջում գրել է.
Հիմք ընդունելով Արցախի Հանրապետության «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի դրույթները, հրամանագիր եմ ստորագրել, որով ԱՀ տարածքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի որոշակի սահմանափակումներ են մտցվել, ինչպես նաև սահմանվել է նշված տարածքից ԱՀ քաղաքացիների դուրս գալու հատուկ ռեժիմ:
Տվյալ հրամանագրով նախատեսված միջոցառումներն իրականացնելու և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների կիրառումն ապահովելու, ուժերի և միջոցների միասնական ղեկավարումն կազմակերպելու նպատակով ստեղծվել է պարետատուն, որի ղեկավարման համար պարետ է նշանակել ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանը:
Արցախի Հանրապետության տարածքից ելքը սահմանափակվել է զորահավաքային զորակոչի ենթակա ԱՀ քաղաքացիների համար և թույլատրվում է միայն հատուկ դեպքերում՝ պարետի կողմից տրված անցաթղթի առկայության դեպքում։ Պարետին լիազորվել է նաև, ըստ անհրաժեշտության, սահմանել ԱՀ որոշակի տարածքներ անձանց, տրանսպորտային միջոցների մուտքի (ելքի), այդ տարածքներում գտնվելու և տեղաշարժվելու հատուկ կարգ և պայմաններ»:

Society 14:22 15/10/2020 NKR
Artsakh President Arayik Harutyunyan on Thursday signed a decree to impose certain restrictions on the right of free movement across the country, he said in a statement posted on Facebook.
Based upon the provisions of the Martial Law, I signed a decree introducing certain restrictions on the right of free movement in the territory of the Republic of Artsakh, as well as defining a special regime for the exit of the citizens of the Republic of Artsakh from the mentioned territory.
In order to implement the measures envisaged by this decree, to ensure the application of temporary restrictions on rights and freedoms, to organize the comprehensive management of forces and resources, a Commandant's Office was established, headed by Karen Sargsyan, Director of the State Emergency Service of the Republic of Artsakh.
Exit from the territory of the Republic of Artsakh is restricted for the citizens of the Republic of Artsakh subject to the conscription within the framework of the mobilization. Exit is allowed only in special cases, upon the availability of a pass issued by the commandant. The commandant is also authorized, if necessary, to establish a special procedure and conditions for the entry (exit) of persons and vehicles to (from) certain parts of the Republic of Artsakh, as well as for their stay and movement in these territories," reads the statement.