Քաղաքական 17:41 16/10/2020 Հայաստան
Նիկոս Դենդիաս. Հունաստանը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կողմնակից է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետի աշխատակազմի փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Հունաստանի ԱԳ նախարարի այցը, որը կարևոր աջակցություն է Հայաստանին և հայ ժողովրդին այս դժվարին ժամանակաշրջանում:
«Մեր ժողովուրդներին միավորում են պատմական ջերմ հարաբերություններն ու ընդհանուր արժեքները: Հայաստանը կարևորում է Հունաստանի հետ կապերի շարունակական սերտացումը և զարգացումը, որի նշանակությունն ավելի է ընդգծվում ներկայիս տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հունաստանին և հույն ժողովրդին՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին աջակցելու համար», -ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սանձազերծված պատերազմին՝ խոսելով Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածության և տարածաշրջանն ապակայունացնող քայլերի մասին:
Հունաստանի արտգործնախարարը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի ջերմ ողջույնները և աջակցության խոսքերը: Նիկոս Դենդիասը ասել է, որ երկու ժողովուրդներին և երկրներին կապում է դարավոր ամուր բարեկամությունը, և այս բարդ իրավիճակում Հունաստանը, հույն ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին են:
Նա նշել է, որ Հունաստանը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կողմնակից է, քանի որ բռնությունը հարցի լուծման ճանապարհ չէ: Նիկոս Դենդիասն ընդգծել է, որ Հունաստանը դատապարտում է ռազմական գործողությունները հրահրող արտաքին միջամտությունները և սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հրադադարը պահպանելու և բանակցային գործընթացը վերսկսելու կոչին:
Վարչապետը և Հունաստանի արտգործնախարարն անդրադարձել են Թուրքիայի ապակայունացնող ծավալապաշտական քաղաքականությանը, որը դրսևորվում է տարբեր տարածաշրջաններում: Նիկոլ Փաշինյանը և Նիկոս Դենդիասն ընդգծել են նման քաղաքականության անընդունելիությունը և մտքեր փոխանակել դրան հակազդելու ուղղությամբ համատեղ անելիքների շուրջ:
Վարչապետը խնդրել է իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել Հունաստանի վարչապետին: Նիկոս Դենդիասը, Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի անունից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Հունաստան այց կատարելու հրավերը:

Politics 19:04 16/10/2020 Armenia
Greece and the Greek people will stand by the Armenian people in this difficult situation - Nikos Dendias
Prime Minister Nikol Pashinyan received today the Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic Nikos Dendias and his delegation, the press service at the Prime Minister's Office reported.
The Prime Minister welcomed the Greek Foreign Minister’s visit to our country, which is a strong support for Armenia, the Armenian people in this crucial moment.
“Our peoples are bound by deep-rooted ties of friendship and shared values. Armenia prioritizes the continuous strengthening and development of relations with Greece, which is especially important in today’s complicated regional and geopolitical situation. I wish to thank Greece, the Greek people for supporting Armenia and the Armenian people,” Nikol Pashinyan said.
With reference to the war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh, the Premier slammed Turkey’s direct involvement and its steps to destabilize the region.
The Greek Foreign Minister conveyed warm greetings and words of support on behalf of Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis. Nikos Dendias said that the two nations and countries are bound by centuries-old strong friendship, and Greece and the Greek people will stand by the Armenian people in this difficult situation. He noted that Greece is in favor of an immediate cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh, as violence is not the way to resolve the issue.
Nikos Dendias stressed that his country condemns any such foreign intervention as may add fuel to the fire, adding that Greece backs the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ call to observe the ceasefire and resume the peace process.
The Armenian Premier and the Greek Foreign Minister talked about Turkey’s destabilizing expansionist policy, which is being manifested in different parts of the globe. Highlighting the inadmissibility of such policies, Nikol Pashinyan and Nikos Dendias exchanged views on the possibility of joint counteraction.