Քաղաքական 15:37 16/10/2020 Հայաստան
Դա նորից ի ցույց է դնում խորությունն այն բարբարոսության, որին մենք առնչվում ենք․ ԱԳ նախարարը՝ հայ գերիների նկատմամբ վերաբերմունքի մասին
«Դա նորից ի ցույց է դնում խորությունն այն բարբարոսության, որին մենք առնչվում ենք, ու սա առաջին անգամ չէ ու նորություն չէ։ Մենք պայքարում ենք մեր հայրենակիցների գոյության համար։ Ես նորից ուզում եմ խոնարհվել բոլոր այն խիզախների առաջ, որոնք հիմա կռվում են դրա համար։ Մեր գործը լինելու է, այո՛, միջազգային հանրությանը ամենախիստ ձևով ցույց տալու խորությունն այս բարբարոսության»,-  ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին, պատասխանելով Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից խաղաղ բնակիչների նկատմամբ դաժան հաշվեհարդարի մասին հարցին։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ փաստի իրավական, քաղաքական մասերը կարելի է արտահայտել տարբեր ձևերով, և այդ ամենը կուսումնասիրվի, կփաստագրվի ու համապատասխան պրոցեդուրալ հարցերը կլուծվեն։
«Բայց հարցը խորապես էությունն է, թե ինչ երևույթի հետ մենք գործ ունենք, որտեղ ցանկացած քաղաքակիրթ նորմեր ուղղակի ենթարկվում են ջախջախման։ Սա էությունն է այս կոնֆլիկտի»,- ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։
Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասը, պատասխանելով «հակաթուրքական կոալիցիայի» մասին հարցին, ասաց, որ այն, ինչ անում է Հունաստանը՝ ստեղծելն է ընդհանուր ըմբռնման մի համայնք երկրների միջև, ինչպիսիք են օրինակ Հունաստանը և Հայաստանը, որոնք միևնույն արժեքներն ունեն՝ տարածաշրջանում կայունություն, խաղաղություն։
«Այս փոխըմբռնումը, որին մասնակցում են նաև Կիպրոսը, Եգիպտոսը, ԱՄԷ-ն, չի համարվում կոալիցիա ինչ-որ մեկի դեմ, այլ հանուն խաղաղության միասնություն, որոնք տարածաշրջանում խաղաղության հենասյուն են հանդիսանում։ Դիմելով Թուրքիային՝ պետք է ասեմ, որ մենք ուրախ կլինեինք, եթե Թուրքիան էլ կիսեր այդ նույն արժեքները մեզ հետ։ Հույս ունենք, որ վաղ, թե ուշ Թուրքիան կդառնա այդ համայնքի անդամը։ Մենք ուրախ չենք, որ Թուրքիան այսօր հակառակ կողմում է գտնվում։ Թուրքիան ընդհանուր հայտարարն է տարածաշրջանում ագրեսիայի, ապակայունացման»,- ասաց Նիկոս Դենդիասը։

Политика 18:08 16/10/2020 Регион
«Это вновь демонстрирует глубину варварства, с которым мы сталкиваемся»: Мнацаканян об обращении с армянскими пленными
«Это вновь демонстрирует глубину варварства, с которым мы сталкиваемся. И это происходит не в первый раз, это не новость. Это еще раз демонстрирует, что мы боремся за существование наших соотечественников. Еще раз глубокий поклон всем храбрецам, которые сейчас сражаются за это. Наша работа должна заключаться в том, чтобы самым решительным образом показать международному сообществу глубину этого варварства», – заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции с главой МИД Греции в Ереване в ответ на вопрос о беспощадном сведении счетов азербайджанскими ВС с мирным армянским населением.
З.Мнацаканян отметил, что правовые, политические аспекты данного факта можно выразить различными способами, все это будет изучено, задокументировано, соответствующие процедурные вопросы будут решены.
«Но вопрос в сути явления, с которым мы имеем дело, когда любые цивилизационные нормы просто подвергаются разгрому. Такова суть данного конфликта», – указал глава армянского внешнеполитического ведомства.
Министр иностранных дел Греции Никос Дендиас, отвечая на вопрос о «противотурецкой коалиции», отметил: Греция стремится создать сообщество стран с общими восприятиями, ценностями, которые будут бороться за стабильность и мир в регионе.
«Это взаимопонимание, которое есть с такими странами, как Кипр, Египет, ОАЭ и другие, рассматривается не как коалиция против кого-либо, а как консолидация во имя мира, это столпы мира в регионе.
Обращаясь к Турции, должен сказать, что мы были бы очень рады, если бы Турция разделяла эти ценности с нами. Надеемся, что, рано или поздно, Турция также станет частью этого сообщества. Мы не рады, что сегодня Турция находится по ту сторону. Турция – общий знаменатель агрессии и дестабилизации в регионе», – отметил Никос Дендиас.