Հասարակություն 22:45 17/10/2020 Հայաստան
«Մինչ այս պահը Գեղարքունիքի մարզում  խոցվել է թշնամու 18 ԱԹՍ։ Դրանք խոցվել են ոչ միայն Վարդենիսի տարածաշրջանում, նաև Մարտունու և Գավառի տարածաշրջաններում»,-ասուլիսում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
Նա հայտնեց, որ մարզում վնասվել են շուրջ 40 առանձնատներ, 2 դպրոց Կութ և Սոթք համայնքներում։ Մեծ Մասրիկում խոցման հետևանքով ոչ միայն տունն ամբողջովին փլուզվեց, այլև հարակից գազատարը վնասվել, ինչի արդյունքում հրդեհ է բռնկվել։ Գ. Սանոսյանն ասաց, որ Մեծ Մասրիկում ունեն մեկ զոհ, երկու վիրավոր, վերջերս 14-ամյա Նարեկը վիրավորվել է հերթական խոցման արդյունքում։
Մարզպետն ասաց, որ բազմաթիվ դաշտային տարածքներում կան հրետակոծություններ, որոնք բերում են նրան, որ գյուղատնտեսական աշխատանքները իրականացվելու խնդիր կարող է առաջանալ և առաջացել է։
Մարզպետն ասաց նաև, որ ընդհանուր առմամբ՝ մարզի բնակչությունն առաջին օրերից հետո սկսել է նաև սովորել թշնամու կողմից իրականացվող գործողություններին, և բավական լավ քաղպաշտպանության է անցել, դրա արդյունքում կարողանում է խուսափել ավելի մեծ թվով վիրավորներից և զոհերից։
Գ.Սանոսնյանը նաև մի պատմություն ներկայացրեց. «Սևանից Գևորգը, ձեռքը գրպանը, Սևանի զինկոմիսարիատից հասել է մինչ ռազմաճակատ։ Ինչու ձեռքը գրպանը, որովհետև Գևորգի մեկ ձեռքը չկա, մատները կտրված են դաստակից։ Գևորգը զինկոմիսարիատում թաքցրել է այդ փաստը՝ ձեռքը գրպանը պահելով, և հիմա նա ռազմաճակատում է, առաջին գծում մեր տղաների կողքին»։

Политика 23:15 17/10/2020 Армения
«До сих пор в Гегаркуникской области Армении сбито 18 азербайджанских БПЛА. Они были сбиты не только в регионе Варденис, но и в Мартуни и Гавар», – заявил в ходе брифинга губернатор Гегаркуникской области Армении Гнел Саносян.
Он сообщил, что в области повреждено около 40 домов, 2 школы в общинах Кут и Сотк. В Мец Масрике из-за повреждений не только полностью обрушился дом, но и был поврежден соседний газопровод, в результате чего возник пожар. Г. Саносян отметил, что в общине Мец Масрик погиб один человек, 2 – получили ранения, недавно 14-летний Нарек был ранен от удара азербайджанского БПЛА.
Губернатор отметил, что на многих полевых участках происходят обстрелы, которые приводят к тому, что могут возникнуть и уже возникли проблемы с проведением сельскохозяйственных работ.
Он подчеркнул также, что в целом население области с первых дней боевых действий уже привыкли к осуществляемым противников действия, и перешло на неплохую гражданскую оборону, в результате чего удается избежать большего числа раненых и жертв.
Г. Саносян представил также ещё одну историю: «Геворк из Севана, не вынимая руку из кармана, из военного комиссариата Севана дошёл до фронта. Почему пряча руку в кармане? У Геворга нет одной руки, у него ампутированы пальцы. Геворг скрыл этот факт в военкомате, пряча руку в кармане, и теперь он на передовой рядом с нашими парнями».