ԵԽ-ն մրցանակ սահմանեց Ալիևների ընտանիքի կոռուպցիոն գործարքները հետաքննող սպանված լրագրողի անունով
Եվրախորհրդարանն ուրբաթ օրը Դաֆնա Կարուանա Գալիցիայի անվան մրցանակ է սահմանել հետաքննող լրագրության ոլորտում՝ ի հիշատակ մալթացի լրագրողի, որը սպանվել էր ուղիղ երեք տարի առաջ: Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Դաֆնա Կարուանա Գալիցիայի մրցանակը, որպես ազատ մամուլի կարևորության մասին հիշեցում, ընդգծում է այն կարևոր դերը, որը լրագրողները խաղում են մեր ժողովրդավարությունը պահպանելու գործում: Այս մրցանակը նախատեսված է օգնելու լրագրողներին՝ իրենց կարևոր և հաճախ վտանգավոր աշխատանքում»,- ասել է Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Հեյդե Հաուտալան:
Լրագրողի հետաքննությունների թեմաներն էին՝ կոռուպցիան կառավարություններում, փողերի լվացումը, բիզնեսի և կազմակերպված հանցավորության կապը: Նա գրել է Պանամայի փաստաթղթերի մասին: 2016 թվականին նա մեղադրեց վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատին՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի հետ կոռուպցիոն կապեր ունենալու մեջ:
Կարուանա Գալիցիան սպանվեց 2017-ի հոկտեմբերի 16-ին, երբ նրա մեքենան պայթեցվել էր: Իշխանությունների կողմից նրա սպանության հետաքննության վերաբերյալ հասարակության վրդովմունքը ի վերջո հանգեցրեց վարչապետ Մուսկատի պաշտոնանկությանը:
20,000 եվրո կանխիկ բաղադրիչ ունեցող ամենամյա մրցանակը 2021-ի հոկտեմբերից կտրվի ԵՄ լրագրողներին կամ լրագրողների խմբերին: Թեկնածուներն ու դափնեկիրները կընտրվեն անկախ հանձնաժողովի կողմից:

Politics 17:34 17/10/2020 World
European Parliament launches an award in memory of journalist who investigated Azerbaijani corruption
The Bureau of the European Parliament has approved a “Daphne Caruana Galizia’ prize for “outstanding journalism work” in honour of the murdered Maltese journalist, killed in a car bomb on October 16, 2017, in an attack that Maltese police have said was intended to silence her work on unveiling corruption and money-laundering in her country, New Europe reports.
The €20,000 prize will be awarded on a yearly basis as of October 2021 to journalists or team of journalists for their outstanding journalism work based on the principles and values of the European Union, and the candidates will be judged by a panel of independent journalists.
“The Daphne Caruana Galizia prize will strengthen investigative and courageous journalism and press freedom. The importance of investigative journalism has been demonstrated by Daphne and many others through revelations about various tax and corruption stories in recent years,” said Sven Giegold, MEP of the Greens/EFA group, who attended the Parliament’s missions to Malta over recent years.
Caruana-Galizia’s brutal assassination prompted an outcry over the authorities’ handling of the case, eventually forcing Maltese Prime Minister, Joseph Muscat to step down and businessman Yorgen Fenech to be arrested in 2019. One of her revelations pointed the finger at Malta’s prime minister, Joseph Muscat, and two of his closest aides, connecting offshore companies linked to the three men with the sale of Maltese passports and payments from the government of Azerbaijan.