Քաղաքական 17:41 17/10/2020 Տարածաշրջան
Իսրայելում ցույց է անցկացվում Ադրբեջանին զենք վաճառելու դեմ, որը ներառում է Հայֆայից Երուսաղեմ ավտոերթով և Կնեսետի դիմաց ակցիայի կազմակերպում: «ՌԻԱ նովոստի»-ն փոխանցում է կազմակերպիչների խոսքերն այն մասին, որ ակցիային մասնակցում են տասնյակ մեքենաներ և մի քանի հարյուր մարդ:
«Մենք դիմում ենք Իսրայելի կառավարությանը խնդրանքով և պահանջով, և սա արդեն պահանջ է, ոչ թե խնդրանք, որ նրանք դադարեցնեն զենք մատակարարել Ադրբեջանին: Քանի որ մենք գիտենք, որ իսրայելական հրթիռներն ու անօդաչու թռչող սարքերը ծառայում են Ադրբեջանին և օգտագործվում են Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ին ասել է ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը՝ Արմինա Խանյանը:
Ակցիային մասնակցող մեքենաները պատված են Հայաստանի ազգային դրոշի գույներով: Հանրահավաքին մասնակցում են Իսրայելի հայ համայնքի անդամները: Կազմակերպիչները «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնել են, որ այն Իսրայելի կառավարության վրա ճնշում գործադրելու նախատեսված մի շարք միջոցառումների սկիզնբ է, որոնց նպատակը Ադրբեջանին իսրայելական զենքի և ռազմական տեխնոլոգիաների մատակարարումը դադարեցնելն է:
Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի արտգործնախարարությունը հայտարարել է խորհրդատվությունների համար Իսրայելից իր դեսպանին հետ կանչելու մասին՝ այդ երկրի կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու պատճառով:

Политика 17:32 17/10/2020 В мире
Акция против продажи оружия Азербайджану, включающая в себя автопробег от Хайфы до Иерусалима и митинг у здания Кнессета, проходит в субботу в Израиле, по словам организаторов, в ней принимают участие десятки автомобилей и несколько сотен человек.
"Мы обращаемся к израильскому правительству с просьбой и требованием - и это уже требование, а не просьба, чтобы они прекратили поставку вооружений Азербайджану. Потому что мы знаем, что израильские ракеты, дроны находятся на вооружении Азербайджана и используются против мирного населения Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики)", - заявила РИА Новости одна из организаторов акции Армина Ханян.
Автомобили, участвовавшие в автопробеге, были украшены цветами национального флага Армении. В митинге принимают участие члены армянской общины Израиля. Организаторы сообщили РИА Новости, что это только начало серии мероприятий по оказанию давления на израильское правительство с целью пресечь поставки израильских вооружений и военных технологий Азербайджану.
МИД Армении 1 октября заявил об отзыве своего посла из Израиля для консультаций из-за поставок этой страной оружия Азербайджану.