Քաղաքական 18:03 17/10/2020 Հայաստան
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և Ռուսաստանի հայ գործարարների ասոցիացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանն անհիմն ու անհեթեթ է անվանել ԼՂՀ զենք մատակարարելու վերաբերյալ` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մեղադրանքները։
«Սպուտնիկ Արմենիա»-ի փոխանցմամբ, Կարապետյանը հիշեցրել է, որ ինքը միշտ տարածաշրջանում խաղաղության կոչով է հանդես եկել։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ավելի վաղ մեղադրել էր մեծահարուստ հայ  գործարարներին (այդ թվում Սամվել Կարապետյանին) քաղաքացիական ինքնաթիռներով ԼՂՀ հակամարտության գոտի զենք տեղափոխելու մեջ։
«Ադրբեջանի նախագահի մեղադրանքներն արմատապես անհիմն ու անհեթեթ են, նրա ասածը ոչմի կապ չունի իրականության հետ։ Մեծ մտավախություն է առաջացնում այն, որ նման հայտարարությունները հնչում են նման բարձր մակարդակով։ Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ես միշտ ԼՂՀ-ում խաղաղության կոչ եմ արել ինչպես խոսքերով, այնպես էլ գործերով»,- ասել է գործարարը։
Նա հավելել է, որ եղել է նրանց թվում, ովքեր սոցիալական օբյեկտներ են կառուցել տարածաշրջանում։
«Ի դեպ, այդ մենք էինք կառուցում այն հիվանդանոցները, դպրոցները, մանկապարտեզներն ու եկեղեցիները, որոնք այսօր ռմբակոծում է ադրբեջանական բանակը` միևնույն ժամանակ չխնայելով խաղաղ բնակչությանը։  Եվս մեկ անգամ ուզում եմ կրկնել իմ դիրքորոշումը. այս հակամարտությունը հնարավոր է լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով և Ռուսաստանի միջնորդությամբ»,- ընդգծել է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիրը։

Общество 18:09 17/10/2020 В мире
Основатель девелоперской группы компаний "Ташир" и президент Ассоциации армянских предпринимателей России Самвел Карапетян назвал безосновательными и абсурдными обвинения президента Азербайджана Ильхама Алиева в поставках оружия в Нагорный Карабах. Как передает armeniasputnik.am, Карапетян напомнил, что он всегда призывал к миру в регионе.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев ранее обвинил богатых армянских бизнесменов, в том числе Самвела Карапетяна, в перевозках оружия в зону конфликта в Нагорном Карабахе гражданскими самолетами.
"Обвинения президента Азербайджана в корне безосновательны и абсурдны, это абсолютный фейк-ньюз. Вызывает большую обеспокоенность то, что подобные заявления звучат на столь высоком уровне. Ни для кого не секрет, что я всегда призывал к миру в Нагорном Карабахе. Как словами, так и делами", — сказал бизнесмен.
Он добавил, что был в числе тех, кто строил социальные объекты в регионе. "Кстати, это мы строили те больницы, школы, детские сады и церкви, которые сегодня бомбит азербайджанская армия, не щадя при этом мирных жителей. Хочу повторить еще раз свою позицию: решить этот конфликт можно исключительно мирным путем и при посредничестве России", — подчеркнул основатель ГК "Ташир".
Карапетян также заявил, что продолжит оказывать помощь Армении: "Хотел бы особо подчеркнуть, что я всегда оказывал и буду оказывать поддержку армянскому народу, и намерен в дальнейшем продолжить реализацию исключительно гуманитарных и социальных программ в регионе".