Քաղաքական 09:42 18/10/2020 Արցախ
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտու հարավային թևում հակառակորդը կիրառում է մեծ թվով ԱԹՍ-ներ և հրետանային միջոցներ»։
Ավելի վաղ նա հայտնել էր. «Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական անգամ կոպտորեն խախտել են նոր մարդասիրական հրադադարը: Ժամը 07: 20-ին հրետանային ակտիվ կրակից հետո, հակառակորդը ձեռնտու դիրքեր գրավելու նպատակով հարձակում է ձեռնարկել հարավային ուղղությամբ (Խուդաֆերինի ջրամբար): Երկուստեք կան զոհեր և վիրավորներ»։
Հիշեցնենք, որ  Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը որոշել էին հոկտեմբերի 18-ին, տեղական ժամանակով ժամը՝ 00:00-ից հաստատել մարդասիրական զինադադար:
Հիշեցնենք՝  սեպտեմբերի 27-ին ժամը 07:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանը, օգտագործելով հրետանային միջոցներ ու հարվածային ԱԹՍ-ներ, հարձակման է անցել արցախա-ադրբեջանական ողջ շփման գծով։ Հրետակոծվել են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Մարտունին, Մարտակերտը, Հադրութը: Բնակչությանը կոչ է արվել պատսպարվել։ Երեք տասնյակից ավելի զոհեր կան քաղաքացիական բնակչության և հարյուրավոր զոհեր զինծառայողների շրջանում:

Политика 10:38 18/10/2020 Регион
«На южном направлении подразделения Армии обороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) подбили четыре атакующих танка Азербайджана.
На южном направлении зоны арцахско-азербайджанского конфликта противник применяет большое количество беспилотников и артиллерийские средства».
Сегодня ранее Шушан Степанян сообщила: «Несмотря на объявление о новом гуманитарном перемирии, вооруженные силы Азербайджана в очередной раз грубо нарушили его. В 07:20, после активного артиллерийского огня, с целью занять более выгодные позиции противник предпринял наступление на южном направлении (Худаферинское водохранилище). С обеих сторон есть жертвы и раненые».
Напомним, Республика Армения и Азербайджан договорились о гуманитарном перемирии, начиная с 00:00 часов по местному времени, 18-го октября.