Քաղաքական 15:39 19/10/2020 Հայաստան
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց այսօր մի քանի հայաստանցիներ բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ պահանջելով աչք չփակել Արցախում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ագրեսիայի ու դրա հետևանքների վրա։
Հասարակական, քաղաքական գործիչ Անահիտ Բախշյանը դեսպանատան շենքում նստած ու մոնիտորինգ անող աշխատակիցների համար հայտարարեց՝ ակցիայի մասնակիցները փոքրաթիվ չեն։
«Մեր երկրի մարդիկ այսօր տարբեր տեղերում իրենց աշխատանքն են կատարում, այնքան տեղերում է նրանց ներկայությունը պարտադիր։ Նրանք այսօր ՄԱԿ-ի գրասենյակի, ԵՄ ներկայացուցչության դիմաց են։ Մենք եկել ենք այստեղ ասելու՝ ձեր լռությունն ու անտարբերությունը չեք մարսելու։ Ես ուզում եմ ասել՝ ուշքի եկեք, խելքներդ գլուխներդ հավաքեք, քանի դեռ տեռորիզմը նորից ձեր երկիր չի եկել»,-ասաց նա։
Տիկին Բախշյանը հիշեցրեց, ԱՄՆ-ն ահաբեկչություն տեսած պետություն է, և չպետք է թույլ տա նոր ահաբեկչություններ աշխարհում։
Ակցիայի մասնակիցները պահանջեցին դեսպանատան ներկայացուցչի հետ հանդիպում։
«Մեր հողի վրա նստել ու մոնիտորից այն կողմ հետևել մեզ, չտալ մեր հարցերի պատասխանը, վիրավորանք է։ Ձեր լռությունը մենք ընդունում ենք Թուրքիայի ու Ադրբեջանի գործողություններին համաձայնություն։ Եթե դուք այստեղ չեք զբաղվում լրտեսությամբ ու տեղեկությունների տրամադրմամբ, ասեք ձեր ներկայացուցչին, թող դուրս գա և հանդիպեն մեզ հետ»,-ասաց ակցիայի մասնակից մի կին։
Դրանից հետո ակցիայի բոլոր մասնակիցները միաձայն վանկարկում էին՝ «դուրս եկեք, դուրս եկեք»։
Ավելի ուշ դեսպանատան ներկայացուցչի հետ հանդիպումից հետո ակցիայի մասնակիցները հայտարարեցին՝ ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչն այսօր պատրաստվում է զեկուցագրով հանդես գալ և Վաշինգտոնին ներկայացնել Արցախում տիրող իրադրությունը։
Ակցիայի մասնակիցները դեսպանատան աշխատակցին ցույց են տվել ադրբեջանցիների՝ հայ գերուն գլխատելու տեսանյութը, նաև պահանջել են, որ ԱՄՆ-ն դադերեցնի զենք վաճառել Թուրքիային։

Политика 17:05 19/10/2020 Армения
Сегодня группа жителей Армении проводит акцию протеста перед посольством США в РА, требуя не закрывать глаза на агрессию Азербайджана и Турции против Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) и ее последствия.
Общественно-политический деятель Анаит Бахшян для сидящих в здании посольства и проводящих мониторинг сотрудников заявила: участников акции немало.
«Люди нашей страны сегодня в разных местах делают свою работу, их присутствие обязательно во многих местах. Сегодня они перед офисом ООН, представительством ЕС. Мы пришли сюда, чтобы сказать: ваше молчание и безразличие не сойдут вам с рук. Я хочу сказать: одумайтесь, придите в себя, пока терроризм снова не придет в вашу страну», – сказала она.
А.Бахшян напомнила, что США – это страна, столкнувшаяся с терроризмом, и они не должны допускать новых террористических атак в мире.
Участники акции потребовали встречи с представителем посольства.
«Сидеть на нашей земле и следить за происходящим на мониторах, не давая ответа на наши вопросы, – оскорбление. Мы принимаем ваше молчание как согласие на действия Турции и Азербайджана. Если вы не занимаетесь здесь шпионажем и предоставлением информации, скажите своему представителю, чтобы он вышел и встретился с нами», – сказала одна из участниц акции.
После этого все участники акции начали скандировать: «Выходите, выходите».
Позже, после встречи с представителем посольства, участники акции заявили, что сегодня представитель посольства США собирается выступить с докладом, чтобы представить Вашингтону ситуацию в Арцахе.
Участники акции показали сотруднику посольства видео, на котором азербайджанцы обезглавили армянского пленного, и потребовали также, чтобы США прекратили продажу оружия Турции.