Քաղաքական 14:43 23/10/2020 Աշխարհում
Ռուսաստանն անում է ամեն ինչ պատերազմը դադարեցնելու և ղարաբաղյան հիմնախնդրի հարցի կարգացորումը խաղաղ հունի  մեջ դնելու համար։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ՝ պատասխանելով հարցին, թե Ռուսաստանը պատրա՞ստ է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում Մոսկվայում։
«Պուտինը երեկ ասել է այն մասին, որ մշտապես ամեն օր շփման մեջ է Փաշինյանի, Ալիևի հետ։ Եվ, պատասխանելով այդ հարցին, ես կարող եմ միայն ևս մեկ անգամ կրկել, որ Ռուսաստանի Դաշնության  ղեկավարն ամեն ինչ անում է, ինչ հնարավոր է, որպեսզի դադարեցվի պատերամզն և  ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը մտնի խաղաղ հուն»,- ասել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 19-ին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցներում Փաշինյանն ու Ալիևը պատրաստակամություն են հայտնել հանդիպել Մոսկվայում։  Երեկ «Ռիա Նովոստին»  գրել էր, որ Ալևը հայտարարել է՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից ինքը Մոսկվա այցելելու հրավիր չի ստացել։

Политика 15:18 23/10/2020 В мире
Россия делает все для того, чтобы остановить войну и вывести вопрос урегулирования в Нагорном Карабахе в мирное русло, заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, отвечая на вопрос о том, готова ли Россия организовать встречу лидеров Армении и Азербайджана в Москве.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев ранее заявил, что не исключает возможности встретиться с премьером Армении Николом Пашиняном в Москве, но, по словам азербайджанского лидера, он не получал приглашения от российского коллеги Владимира Путина для визита в столицу РФ.
"Путин вчера говорил о том, что он находится в постоянном ежедневном контакте и с Алиевым, и с Пашиняном. И, отвечая на этот вопрос, я только могу еще раз повторить, что глава Российской Федерации делает все, что возможно для того, чтобы остановить войну и вывести процесс урегулирования карабахского конфликта в мирное русло", - сказал Песков в ответ на вопрос, готова ли Россия направить такое приглашение и организовать встречу двух лидеров.