Հասարակություն 23:16 24/10/2020 Հայաստան
«Ես օրվա ընթացքում զանգեր, նամակներ եմ ստանում առաջնագծում գտնվող սպաներից, զինվորներից, ովքեր բարեբախտաբար շատ ժամանակ չունեն հետևելու լրատվադաշտին, համացանցին և հաճախ ծիծաղում են թե՝ ձեր մոտ այդ ինչ է կատարվում, մենք այստեղ մարտունակ, բարձր ոգով մեր մարտական խնդիրներն ենք կատարում, հաճախ տեսնում ենք, թե ինչ ծայրահեղ քննարկումներ են ձեր մոտ կատարվում»,- հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա շեշտեց, որ պատերազմը դաժան է, շատ խիտ ու հագեցած՝ ուժերի և միջոցների տեսանկյունից: Ըստ Հովհաննիսյանի,  արագ և դինամիկ մարտական գործողություններ են ընթանում և խնդրեց հետևել պաշտոնական տեղեկատվությանը: ՊՆ ներկայացուցիչն հավաստիացրեց, որ պաշտոնապես ներկայացվում են և´ հաջողությունները, և´ դժվարությունները:
«Ոչ հաջողություններից պետք է  ծայրահեղ ոգևորություն ապրել  և ոչ էլ դժվարությունների ժամանակ պետք է մտածել, որ վիճակն անելանելի է»,-հորդորեց Հովհաննիսյանը և շեշտեց, որ հայկական զինված ուժերը և զորքը հստակ տիրապետում է իրավիճակին, մարտունակ է, բարձր բարոյական ոգի ունի:
Խոստման համաձայն, Հովհաննիսյանը ներկայացրեց ռազմաճակատի ինտերակտիվ քարտեզը և շեշտեց, որ այն ստատիկ  չէ, քանի որ մարտական գործողություններն օջախային են և արագ են փոփոխվում:
Նրա խոսքով, շատ տեղեր կարող են հայտնվել փոքր հետախուզադիվերսիոն խմբեր, կամ գրոհիչ առանձին հրոսակախումբ՝ զրահատեխնիակյով կամ փոքր թեթև տեխնիկայով, որը կկարողանա առաջ գնալ, և այն անմիջապես Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից ներկայացվի հաղթանակ, բայց հաջորդ օրը կամ մի քանի ժամ հետո հետ կշպրտվի:
Անդրադառնալով Ալիևի այն հայտարարությանը, թե իրենք պատրաստ են դադարեցնել ռազմական գործողությունները, եթե հայկական կողմն առաջինը դադարեցնի՝ Արծրուն Հովհաննիսյանը նկատեց. «Որևէ զարմանալու բան չեմ տեսնում, որ հերթական անգամ սլաքներն ուղղում է մեր ուղղությամբ»:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հաստատեց, որ ադրբեջանական կողմը մի քանի անգամ հայկական զինուժի հագուստով է հարձակում գործել, նրանցից կան սպանվածները, բայց ավելին չի կարող ասել, քանի որ այն ռազմական գաղտնիք է:

Политика 02:12 25/10/2020 Регион
«В течение дня я получаю звонки, письма от находящихся на передовой офицеров, военных, у которых не так много времени, чтобы, к счастью, следить за информационным полем, публикациями в Сети. Они часто смеются, мол, что это у вас происходит там, мы здесь боеспособно, не теряя силы духа выполняем наши боевые задачи, но часто видим происходящие там у вас обсуждения», – рассказал сегодня на брифинге представитель Минобороны РА Арцрун Ованнисян.
Он подчеркнул, что эта война – жестокая, с точки зрения применения сил и средств – очень плотная и насыщенная. По словам Ованнисяна, идут стремительные, динамичные боевые действия. Он попросил следить только за официальной информацией. Представитель Минобороны заверил, что официально представляются и успехи, и трудности.
«Не следует испытывать крайнего воодушевления из-за успехов, как и не нужно во время трудностей думать, будто ситуация – безвыходная», – призвал Ованнисян, подчеркнув: армянские ВС четко владеют ситуацией, боеспособны, моральный дух – высокий.
Согласно обещанию, Ованнисян представил интерактивную карту фронта, подчеркнув, что она – не статична, поскольку боевые действия носят очаговый характер, ситуация быстро меняется.
По его словам, на многих местах могут оказаться небольшие разведывательно-диверсионные группы или отдельные атакующие банды Азербайджана – с бронетехникой или более легкой техникой, которые смогут продвинуться вперед, что  ВС Азербайджана немедленно представят как свою победу, но уже на следующий день или через несколько часов противник будет отброшен назад.
Что касается заявления Алиева о том, что Азербайджан готов остановить боевые действия, если армянская сторона прекратит огонь, Арцрун Ованнисян отметил: «Нет ничего удивительного, в очередной раз переводит стрелки в нашу сторону».
Арцрун Ованнисян подтвердил, что азербайджанские военные несколько раз предпринимали атаки в военной форме армянских ВС, противник при этом понес потери. Других подробностей он не представил.