Քաղաքական 19:12 26/10/2020 Արցախ
Հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների գործադրած ջանքերին՝ ուղղված տարածաշրջանում հումանիտար հրադադար հաստատելուն, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է անտեսել և խախտել այդ նպատակով ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները: Այս մասին գրել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը.
«Ինչպես և նախորդ անգամները, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որը վերահաստատում էր Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին և Փարիզում հոկտեմբերի 17-ին Ռուսաստանի Դաշնության և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահների նախաձեռնությամբ համաձայնեցված մարդասիրական հրադադարը կյանքի կոչելու և պահպանելու  կողմերի հանձնառությունը, այսօր կրկին կոպտորեն խախտվել է պաշտոնական Բաքվի կողմից: Հատկապես օրվա երկրորդ կեսին Ադրբեջանն առաջնագծի ողջ երկայնքով վերսկսել է նախահարձակ գործողությունները՝ հրթիռահրետանային միջոցների կիրառմամբ:
Այս ամենը հաստատում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, ունենալով Թուրքիայի իշխանությունների անվերապահ հովանավորությունը և վարձկան-ահաբեկիչների աջակցությունը, որևէ նպատակ չունեն խաղաղ երկխոսությունը վերսկսելու և բացահայտ կերպով հասկացնել են տալիս, որ շարունակելու են ռազմական ջանքերը Արցախի վերջնական հայաթափման ուղղությամբ: Ուստի, մեր համազգային խնդիրն է պայքարել հանուն սեփական հայրենիքում արցախահայության անվտանգ ու արժանապատիվ գոյության: Մեր ժողովրդի անվտանգությունն ու իրավունքները որևէ զիջման ենթակա չեն, և այդ հարցում մեր վճռականությունը վեր է բոլոր տեսակի հանգամանքներից ու ցանկություններից»։

Politics 20:56 26/10/2020 NKR
In defiance of the efforts exerted by the OSCE Minsk Group co-chairing countries aimed at establishing a humanitarian ceasefire in the region, the military-political leadership of Azerbaijan continues ignoring and violating the agreements reached in this respect, Artsakh President Arayik Harutyunyan said in a statement posted on Facebook on Monday.
"As in the previous two attempts, Azerbaijan has again grossly violated the agreement reached through the mediation of the United States of America and with the OSCE Minsk Group co-chairing countries’ participation, which reaffirmed the commitment of the respective parties to implement and abide by the humanitarian ceasefire agreed in Moscow on 10 October and in Paris on 17 October at the initiative of the President of the Russian Federation and President of the French Republic correspondingly. Especially in the afternoon, Azerbaijan has resumed offensive military operations along the entire frontline using missiles and artillery," the president said.
"All of this confirms that the Azerbaijani authorities, having the unreserved patronage of Turkey and supported by mercenary terrorists, have no intention to resume peaceful dialogue and send an explicit message that they will continue their military efforts towards final ethnic cleansing of Armenians from Artsakh.
Thus, our task is to struggle so that the Armenians of Artsakh could have an existence in freedom and dignity in their homeland.
The security and rights of our people are not subject to tradeoff, and our determination with this regard is beyond any circumstances and interests," the statement read.