Քաղաքական 17:12 26/10/2020 Աշխարհում
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը երկու պետությունների սրված հարաբերությունների ֆոնին իր երկրի քաղաքացիներին կոչ է արել հրաժարվել ֆրանսիական ապրանքներ գնելուց:
«Քանի որ Ֆրանսիայում նրանք հորդորում են չգնել թուրքական ապրանքներ, այնպես էլ ես հիմա դիմում եմ իմ ժողովրդին. Ոչ մի դեպքում չեք պատվում նրանց, չգնեք ֆրանսիական արտադրության ապրանք»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, Անկարայում ելույթի ժամանակ ասել է Էրդողանը:
Նա միջազգային հանրությանը կոչ  է արել պաշտպանել Ֆրանսիայում ապրող մահմեդականներին:
«Դուք իրականում նացիզմի մի մասն եք: Նրանք, ովքեր Ֆրանսիայի ղեկին են և հոգեկան բուժման կարիք ունեն, սկսել են խրախուսել մահմեդականների վրա հարձակումները»,- ավելացրել է Թուրքիայի ղեկավարը:
Մի քանի օր առաջ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ծավալուն ելույթ էր  ունեցել երկրում անջատողականության դեմ պայքարի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ հանրապետական արժեքների ամրապնդմանն ուղղված համապատասխան օրինագիծը կներկայացվի դեկտեմբերի 9-ին: Մակրոնը նաև առաջ է քաշել Ֆրանսիայի մահմեդականների խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպության ստեղծման անհրաժեշտության գաղափարը, որը կօգնի երկրում կառուցել լուսավորված իսլամ: Ելույթի պատճառը ֆրանսիացի ուսուցչի դաժան սպանությունն էր, որը ցույց էր տվել Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարները: Հանցագործը գլխատել էր ուսուցչին:

Politics 18:13 26/10/2020 World
Turkish President Tayyip Erdogan called on Monday for Turks to boycott French goods and urged European Union leaders to halt French leader Emmanuel Macron’s “anti-Islam” agenda, Reuters reported.
For a third day running Erdogan said that the French president needed a mental health check, repeating a rebuke that caused France to recall its ambassador from Ankara over the weekend, as he appealed to Turks to shun French products.
“Just like they say ‘Don’t buy good with Turkish brands’ in France, I am calling to all my citizens from here to never help French brands or buy them,” Erdogan said.
France is the 10th biggest source of imports into Turkey and the seventh biggest market for Turkey’s exports, according to Turkey’s statistical institute. Among major French imports, French autos are among the highest selling cars in Turkey.
Macron has pledged to fight “Islamist separatism”, saying it was threatening to take over some Muslim communities in France. The country has since been shaken by the beheading of a teacher by an Islamist militant, avenging the use of cartoons of the Prophet Mohammad in a class on freedom of expression.