ԱԺ նիստը հետաձգվեց. քվորում չկա
Նախքան պատգամավորների գրանցումը վարման կարգով ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն հետաքրքրվեց՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունում կա՞ նման որոշում, որ պատգամավորները չգան, քվորում չլինի և ԱԺ-Կառավարություն հարց ու պատասխան այսօր չլինի.
«Եթե կա, ապա կխնդրեմ ասել։ Բայց ես կարծում եմ, որ ռազմական դրությունից զատ այլ հարցեր կան, որոնք գաղտնիք չեն պարունակում։ Օրինակ, մեր երկիրը հայտարարել է, որ 90 հազար փախստական կա, կամ կորոնավիրուսի ծանր պայմաններում ենք գտնվում, տնտեսության հետ կապված բազում հարցեր ունենք։ Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է, որ Կառավարությունը այսօր գա հարց ու պատասխանին»։
Արձագանքելով, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ վարման կարգով պատասխանեց՝ այս օրերին Կառավարության բոլոր անդամները գերծանրաբեռնված են, և խմբակցությունը որոշել է՝ այս քառօրյայի ընթացքում Կառավարությանը լրացուցիչ չծանրաբեռնել։
«Այո, մեզ մոտ այդ որոշումը կա, բայց միայն այս շաբաթվա համար»,- ասաց նա։
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն էլ նշեց, որ եթե նման որոշում կա, ապա բոլոր պատգամավորները միասնական պետք է դրա մասին իմանան, քանի որ այսօր ընդհանուր թշնամու դեմ միասնական պայքար է ընթանում.
«Խնդրում եմ, որ նման որոշումների դեպքում նախապես մեզ տեղյակ պահեք, որպեսզի մենք էլ ավելորդ ժամանակ չծախսենք։ Միանում եմ պարոն Մարուքյանի կարծիքին, որ քննարկման հույժ կարևոր խնդիրներ կան»։
Հավելենք, որ քվորում չկա, և ԱԺ նիստը առավելագույնը չորս ժամով հետաձգվում է։ Իսկ քվորում լինելուց հետո հերթական նիստից զատ այսօր լինելու է նաև արտահերթ նիստ։

Заседание НС Армении отложено из-за отсутствия кворума
Сегодня, 28 октября, в Национальном Собрании Армении, до регистрации депутатов, руководитель фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян обратился с вопросом к главе фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Существует ли во фракции «Мой шаг» решение, чтобы депутаты не приходили на заседание, и из-за отсутствия кворума был отменен сегодня и правительственный час? Если есть, то прошу сказать об этом. Но я считаю, что, помимо военного положения, есть и иные вопросы, не являющиеся конфиденциальными.
Например, наша страна заявила, что есть 90 тыс. беженцев. Или о том, что у нас сложилась тяжелая ситуация из-за пандемии коронавируса. У нас есть множество вопросов касательно экономики. Считаю очень важным, чтобы сегодняшний правительственный час состоялся», – отметил он.
В ответ Лилит Макунц заявила, что из-за перегруженности всех членов правительства фракция решила не создавать на этой неделе дополнительной нагрузки для правительства.
«Да такое решение есть, но только для этой недели», – сказала Лилит Макунц.
Депутат Сергей Багратян в ответ указал: если есть такое решение, то все депутаты должны знать об этом, потому что сегодня ведется совместная борьба с общим врагом.
«В случае таких решений прошу сообщить нам заранее, чтобы мы не тратили напрасно времени. Я согласен с господином Марукяном, что есть очень важные вопросы для обсуждения», – заявил он.
Добавим, что из-за отсутствия кворума нет заседание НС откладывается максимум на четыре часа. Сегодня предусматривалось также провести внеочередное заседание парламента для обсуждения во втором чтении принятых накануне законопроектов.