Թուրքիայի վրա ԵՄ ճնշման լծակները․ Euronews
Թուրքիայի և Եվրամիության միջև լարվածությունը մեծացել է հատկապես այն բանից հետո, երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ Էմանուել Մակրոնը պետք է ստուգի իր «հոգեկանը»: Թուրքը ֆրանսիացուն մեղադրեց իսլամը վիրավորելու մեջ և կոչ արեց բոյկոտել ֆրանսիական ապրանքները: Այլ երկրներ, առաջին հերթին Հունաստանը, դժգոհություն են հայտնում Արևելյան Միջերկրական ծովում Թուրքիայի գործողությունների կապակցությամբ: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Նշվում է, որ դեռ պատասխան միջոցներ չեն ձեռնարկվել, բայց Բրյուսելը սպառնացել է Անկարային, որ տնտեսական լծակներ է օգտագործելու նրա դեմ:
Թուրքիան ԵՄ հինգերորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերն էր, արտահանման շուկան և ներմուծման մատակարարը: Այսօր ԵՄ-ն Թուրքիայի արտադրանքի հիմնական ներմուծողն է (ընդհանուր շրջանառության 32,3% -ը), Թուրքիա հիմնական արտահանողը (42,4%), ինչպես նաև ներդրումների հիմնական աղբյուրը:
Իսկ առանձին երկրներից դրա հիմնական արտահանողներն են Գերմանիան (21 միլիարդ եվրո), Իտալիան (8 միլիարդ, Նիդեռլանդները (6 միլիարդ եվրո):
Եվրախորհրդարանի ամենամեծ խմբակցության՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության ղեկավարն ասել է, որ չնայած համագործակցության պահպանման գործում ազգային շահերի առկայությանը, Միությունը պետք է Էրդողանի հետ խոսի մեկ ձայնով։
«Սա հունական խնդիր չէ, սա կիպրական խնդիր չէ, սա ֆրանսիական խնդիր չէ, սա եվրոպական մակարդակի լուծման կարիք ունեցող խնդիր է։ Մենք պետք է հավաքականորեն պատասխանենք Եվրամիության դեմ այս հարձակումներին: Եթե նախագահ Էրդողանն այժմ արգելում է ֆրանսիական արտադրանքի հոսքը դեպի Թուրքիա, ապա նա պետք է հասկանա, որ այս ամենը տեղի է ունենում մաքսային միության շրջանակներում: Եվրամիության և Թուրքիայի միջև կա ընդհանուր համաձայնություն, որ եվրոպական բոլոր ապրանքատեսակները պետք է ազատ մուտք ունենան թուրքական շուկա: Անհնար է դրանցից առանձնացնել առանձին ապրանքներ: Մենք տեսնում ենք մաքսային միության բուն սկզբունքը խարխլելու փորձ: Հետևաբար, ԵՄ խորհուրդը պետք է քննարկի մաքսային միությունը փոխելու և վերակազմակերպելու հարցը, որը մենք ունենք այժմ», - ասել է Մանֆրեդ Վեբերը:
Այնուամենայնիվ, ԵՄ անդամ տարբեր երկրներ տարբեր ձևերով հետաքրքրված են Թուրքիայի հետ առևտուրը, ներդրումները և բանկային համագործակցությունը զարգացնելու, ինչպես նաև նրան զենք մատակարարելու հարցում:
Հունաստանը Գերմանիային, Իսպանիային և Իտալիային խնդրեց կասեցնել այս ոլորտում Թուրքիային տրված բոլոր լիցենզիաները՝ պատճառաբանելով, որ դրանք կարող են օգտագործվել ԵՄ անդամ երկրների դեմ: Բայց նման որոշում չի կայացվել:
Ըստ վերջին տվյալների, ԵՄ-ից Թուրքիա զենքի ամենամեծ արտահանողները Ֆրանսիան, Իսպանիան, Իտալիան և Գերմանիան են, չնայած 2019-ի հոկտեմբերից Ֆրանսիան մասնակի էմբարգո է սահմանել Թուրքիայի դեմ՝ կապված Սիրիայում ահաբեկչություններին ներգրավվելու հետ:
Մյուս կողմից, Թուրքիան ռազմավարական նշանակություն ունի տարբեր պատճառներով, ինչպիսիք են միգրացիոն հոսքը զսպելու անհրաժեշտությունը, ուստի նրա հետ երկխոսության ուղիները ամեն դեպքում պետք է բաց մնան:
«Եվրամիությունը Թուրքիայի համար շատ ավելի կարևոր է, քան Թուրքիան` մեզ համար»,-ասել է Եվրոխորհրդարանի պատգամավոր Վեբերը։
ԵՄ առաջնորդները բազմիցս փորձել են սիրալիր կերպով խոսել Թուրքիայի նախագահի հետ, բայց նա դրա դիմաց բարի կամք չի ցուցաբերել: Ուստի Բրյուսելը ավելի ու ավելի քիչ ընտրություն ունի, քան Անկարայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելը: Եվ նույնիսկ այդպիսի միջոցառումների վերջնաժամկետը՝ դեկտեմբերը, այժմ շատ հեռու է թվում եվրոպական շատ ղեկավարների համար:

Политика 11:28 28/10/2020 В мире
Напряженность между Турцией и Евросоюзом особенно возрасла после замечания президента Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что Эммануэлю Макрону нужно проверить «психику». Турок обвинил француза в оскорблении ислама и призвал к бойкоту французских товаров. Другие страны, прежде всего Греция, выражают недовольство действиями Турции в Восточном Средиземноморье, пишет Euronews.
Ответных мер пока не принято, но Брюссель пригрозил Анкаре, что применит против неё экономические рычаги.
Турция была для Евросоюза пятым по величине торговым партнером, экспортным рынком и поставщиком импорта. На сегодня ЕС является для Турции главным импортером её продукции (32,3% всего оборота), главным экспортером в неё (42,4%), а также главным источником инвестиций.
А из отдельных страны основными экспортерами для неё являются Германия (21 млрд евро), Италия (8 млрд, Нидерланды (6 млрд евро).
Глава крупнейшей фракции Европарамента — Европейской народной партии - заявил, что, несмотря на наличией национальных интересов в поддержании сотрудничества, Союз должен говорить с Эрдоганом единым голосом:
«Это не греческий вопрос, это не вопрос Кипра, это не вопрос Франции, это вопрос, который надо решить на европейском уровне, - сказал Манфред Вебер. - Мы должны все вместе ответить на эти нападки на Европейский Союз. Если президент Эрдоган сейчас запрещает поступление французских продуктов в Турцию, то он должен понять, что всё это происходит внутри таможенного союза. Существует общее соглашение между Европейским союзом и Турцией о том, что все европейские продукты должны иметь свободный доступ на рынок Турции. Невозможно выделить из них отдельные продукты. Мы видим попытку подорвать сам принцип таможенного союза. Поэтому следующий Европейский совет должен рассмотреть вопрос об изменении и реорганизации того таможенного союза, который у нас сейчас есть».
Однако разные страны-члены ЕС по-разному заинтересованы в развитии с Турцией торгового, инвестиционного и банковского сотрудничества, а также в поставках ей оружия.
Греция попросила Германию, Испанию и Италию приостановить действие всех лицензий, выданных Турции в этой сфере, аргументируя это тем, что они могут быть использованы против государств-членов ЕС. Но такого решения принято не было.
Согласно последним данным, крупнейшими экспортерами оружия в Турцию из ЕС являются Франция, Испания, Италия и Германия, хотя с октября 2019 года Франция ввела частичное эмбарго против Турции в связи с её причастностью к терактам в Сирии.
С другой стороны, Турция стратегически важна по разным причинам, таким, как неоюбходимость сдерживать миграционный поток, поэтому каналы диалога с ней должны в любом случае оставаться открытыми.
«Нетрудно понять, что Эрдоган только играет с нами, - продолжал немецкий евродепутат. - Ради сохранения к нам доверия, мы должны сейчас действовать, слов уже недостаточно. Мы должны использовать нашу экономическую мощь . Европейский Союз гораздо важнее для Турции, чем Турция важна для нас ».
Лидеры ЕС много раз пытались поговорить с турецким президентом по-хорошему, но он не проявил в ответ доброй воли. Поэтому у Брюсселя остаётся все меньше выбора, кроме, как ввести санкции против Анкары. И даже крайний срок для таких мер, декабрь, кажется теперь для многих европейских руководителей слишком отдалённым.