Քաղաքական 09:35 28/10/2020 Հայաստան
Սասունյան. Հնարավոր է, որ հայկական համազգեստով ադրբեջանցի զինվորների վրա կրակել են հենց իրենց զորքերը
2020 թ. հոկտեմբերի 25-ին ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մեծ խանդավառությամբ հայտարարեց Արցախյան պատերազմում վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում հրադադարի երրորդ փորձի մասին։ Առաջին երկու հրադադարները խախտվել էին Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից՝ ուժի մեջ մտնելուց հաշված րոպեների ընթացքում։ Նոր հրադադարի մասին հայտարարությունն արվեց այն բանից հետո, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները ժամանեցին Վաշինգտոն և առանձին հանդիպումներ ունեցան պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ 2020 թ. հոկտեմբերի 23-ին:
Այս վերջին «մարդասիրական հրադադարը» ուժի մեջ մտավ հոկտեմբերի 26-ին, տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 8-ին: Ցավոք, երրորդ հրադադարը ևս խախտվեց   Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից մի քանի րոպե անց: Սա վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը, Թուրքիան և Սիրիայից ժամանած ջիհադիստական վարձկանները մտադրություն չունեն դադարեցնել պատերազմը, քանի դեռ Արցախը չեն մաքրել տեղի հայ բնակչությունից, ինչը հենց այն է, ինչ բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Հայաստանն ու Արցախը, երեք միլիոնից մի փոքր ավելի բնակչությամբ, պայքարում են ավելի քան 90 միլիոն բնակչություն ունեցող Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համատեղ ուժերի դեմ: Սա Դավթի պայքարն է ընդդեմ Գողիաթի: Սա նաև նշանակում է, որ ադրբեջանական հզոր բանակը, մինչ ատամները զինված Իսրայելից և Ռուսաստանից միլիարդավոր դոլարների ժամանակակից զենքերով, անկարող է իր մարտերը վարել՝ առանց հենվելու թուրք զինվորականների և իսլամիստ վարձկանների վրա: Նույնիսկ իրենց համատեղ ուժերով Ադրբեջանն ու Թուրքիան մեկ ամիս տևած մարտերից հետո անզոր են նվաճելու Արցախը․․․
Վերջին շաբաթների ընթացքում Նևադայում, Օհայոյում և Նյու Հեմփշիրում կայացած նախընտրական հանրահավաքներում նախագահ Թրամփն իր ելույթներում երեք անգամ հիշատակել է հայերին: Նա հաճոյախոսություններ է արել հայերի մասին, սակայն բառերն անիմաստ են, քանի դեռ դրանց չեն հետևել գործողությունները: Թրամփին մնում է միայն վերցնել հեռախոսը, զանգահարել իր ընկերոջը`Էրդողանին, և ասել, որ դադարեցնի աջակցել Ադրբեջանին ու հետ կանչի իր հավաքագրած և Ադրբեջան տեղափոխած ահաբեկիչներին: Փոխարենը, Թրամփն արեց այն, ինչը ձեռնտու է իրեն՝ առաջին հերթին նոյեմբերի 3-ին վերընտրվելու համար դիմելով ամերիկահայ ընտրողներին:
Ռազմական գործողություններից բացի, կան նաև այլ ճակատներ, որոնցում հայերն ու ադրբեջանցիները պայքարում են միմյանց դեմ: ԱՄՆ-ում մի քանի բանաձևեր են ներկայացվել Ներկայացուցիչների պալատ և Սենատ՝ ճանաչելու Արցախի անկախությունը և արգելելու զենքի վաճառքը Ադրբեջանին ու Թուրքիային: Նման քայլեր ձեռնարկվել են Կանադայի, Ֆրանսիայի և Ավստրալիայի հայ համայնքների կողմից: Հայկական համայնքները նաև զանգվածային բողոքի ցույցեր են կազմակերպել ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Ավստրալիայի, Մերձավոր Արևելքի և Եվրոպայի քաղաքներում:
Ամերիկահայերը և ընտրված պաշտոնյաները ճնշում են գործադրել տարբեր լոբբիստական ընկերությունների վրա, որոնց վարձել են Ադրբեջանը և Թուրքիան՝ դադարեցնելու իրենց քարոզչական ջանքերը: Անցյալ շաբաթ Մերկուրի հանրային ռազմավարության ընկերությունը (Mercury Public Affairs) հայտարարեց, որ դադարեցրել է լոբբիստական պայմանագիրը Թուրքիայի հետ: «Մերկուրին» Թուրքիան ներկայացնում է 2013 թվականից:
Այս տարվա փետրվարին «Մերկուրին» կնքել է 1 մլն դոլարի պայմանագիր՝ Թուրքիայի դեսպանատունը ներկայացնելու համար: Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը «Մերկուրիին» հորդորել էր դադարեցնել պայմանագիրը Թուրքիայի հետ, այլապես այլևս գործ չի ունենա ընկերության հետ: Նման մի հայտարարությամբ հանդես եկավ Լոս Անջելեսի համայնքային համալսարանի շրջանը։
Լոբբիստականմեկ այլ խոշոր ընկերություն՝ DLA Piper-ը, տեղեկացրեց ԱՄՆ արդարադատության նախարարությանը, որ այլևս չի ներկայացնում Ադրբեջանի երկաթուղիները: Հոկտեմբերի 13-ին Livingston Group-ն վերջ տվեց իր լոբբիստական գործունեությանը Ադրբեջանի համար: BGR լոբբիստական ընկերությունը հրաժարվեց Ադրբեջանի SOCAR պետական նավթային ընկերությունը ներկայացնելուց, հայտնում է AHVAL News-ը:
Մյուս կողմից, Հայաստանը երբեք չի վարձել լոբբիստական կամ հասարակայնության հետ կապերի ընկերություններ: Հազվադեպ օրինակ էր, երբ ՀՀ կառավարությունը լոբբիստական պայմանագիր կնքեց Alston & Bird իրավաբանական ընկերության հետ (կապված նախկին սենատոր Բոբ Դոուլի հետ), տասը հազար դոլարով՝ 2020 թ․ սեպտեմբերի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 14-ը: Հայտնի չէ, արդյոք այդ պայմանագիրը երկարաձգվել է, թե ոչ:
Չնայած լոբբիստական կամ հասարակայնության հետ կապերի ընկերություններ վարձելը միշտ էլ օգտակար է, սակայն հայ համայնքն այնքան էլ կախված չէ դրանցից, քանի որ նրանք քաղաքականապես ակտիվ են և ապավինում են Վաշինգտոնի իրենց սեփական կազմակերպություններին, ինչպիսիք են Ամերիկայի հայկական համագումարը և Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը: Մյուս կողմից, Ադրբեջանը և Թուրքիան պարտավոր են միլիոնավոր դոլարներ ծախսել լոբբիստական գործունեության համար՝ փորձելով իրենց կեղտոտ լվացքը ներկայացնել որպես մաքուր:
Ապատեղեկատվական պատերազմի մեկ այլ կողմ է տարբեր երկրների թերթերի էջերում և սոցիալական ցանցերում մղվող պայքարը։ Ադրբեջանի կառավարությունն ամեն տարի մի ամբողջ հարստություն է ծախսում՝ գրողներ վարձելու համար՝ Հայաստանին սևացնելու և Ադրբեջանի բռնապետությունը փառաբանելու համար: Մեկ այլ ճակատ՝ սոցիալական ցանցերն են: Ամեն անգամ, երբ որևէ հայտնի ամերիկացի կամ եվրոպացի հայտարարում է իր հանրային դիրքորոշումը հօգուտ Հայաստանի, ադրբեջանցիների և նրանց վճարովի գործակալների հորդան հետապնդում է այդ մարդկանց և ստիպում հրաժարվել իրենց հայտարարություններից:
Վերջին օրերին մի քանի հաղորդում ստացվեց այն մասին, որ ադրբեջանական զորքերը կրում են հայ զինվորների համազգեստ, ըստ ամենայնի, մարտադաշտում խառնաշփոթ ստեղծելու համար: Նման մարտերից մեկում հայտնաբերվել էին հայկական համազգեստով 40 ադրբեջանցի զինվորների մարմիններ։ Իմ կարծիքով, նման գործողությունը, հայերին շփոթեցնելու փոխարեն, կբերի նրան, որ ադրբեջանցիները կկրակեն իրենց զինվորների վրա՝ նրանց համարելով հայեր:
Հայաստանի կառավարությունը պետք է բողոք ներկայացնի Միջազգային քրեական դատարան (ՄՔԴ)՝ ադրբեջանցի զինվորների բարբարոսական վարքագծի վերաբերյալ: Մի տեսանյութում ադրբեջանցի զինվորները գնդակահարում են երկու հայ ռազմագերիների: Մյուսում, ադրբեջանցի զինվորները կտրում են զոհված հայ զինվորի գլուխը: Երրորդ սարսափելի տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները մաշկազերծ անում հայ զինվորին, քանի դեռ նա ողջ է: Սրանք պատերազմական հանցագործությունների բացահայտ դեպքեր են:
Ադրբեջանը պետք է դատապարտվի ՄՔԴ-ի կողմից և պատասխանատվություն կրի այդ անմարդկային գործողությունների համար: Բացի այդ, Ադրբեջանն օգտագործում է կասետային ռումբեր, որոնք արգելված են միջազգային մարդասիրական օրենսդրությամբ: Ավելին, Ադրբեջանն ամեն օր հազարավոր հրթիռներ է արձակում Արցախի քաղաքների ու գյուղերի խաղաղ բնակչության ուղղությամբ: Ադրբեջանը ոչնչացրել է նաև հայերի հարյուրավոր տներ, դպրոցներ և եկեղեցիներ: Սրանք բացահայտ հանցագործություններ են: Ադրբեջանը պետք է շատ թանկ վճարի իր բարբարոսական պահվածքի համար:
Դրականն այն է, որ ամբողջ աշխարհում տասը միլիոն հայ միավորվել է, ինչպես երբեք: Յուրաքանչյուր հայ գիտակցում է, որ սա գոյապայքար է։ Թուրքիան և Ադրբեջանը մտադիր են երկրորդ ցեղասպանություն իրականացնել հայերի դեմ: Մինչ այժմ հայերը հանգանակել են աննախադեպ գումար՝ 150 միլիոն դոլար և միլիոնավոր դոլարների մարդասիրական օգնություն: Միակ բանը, որ պակասում է՝ որևէ հայ միլիարդատիրոջ կողմից մեկ միլիարդ դոլարի նվիրատվությունն է՝ Հայաստանի և Արցախի գոյատևմանն աջակցելու համար: Ի վերջո, Հայաստանի անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ է օրական 30 միլիոն դոլար:

Politics 15:24 28/10/2020 Armenia
The U.S. Department of State announced on Oct.25, 2020 with great fanfare the third attempted ceasefire in the Artsakh war in as many weeks. The first two ceasefires were violated by Azerbaijan and Turkey within minutes of going into effect. The new ceasefire announcement was made after the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan flew to Washington, D.C. and separately met with Secretary of State Mike Pompeo on Oct. 23, 2020.
This latest “humanitarian ceasefire” went into effect on Monday, Oct. 26, at 8 a.m., local time. Unfortunately, the third ceasefire was also violated within minutes by Azerbaijan and Turkey. This indicates that Azerbaijan, Turkey and the Jihadist mercenaries from Syria have no intention to stop the war until they cleanse Artsakh of its Armenian population which is exactly what President Ilham Aliyev has repeatedly announced. Armenia and Artsakh, with a population of a little over three million, are fighting against the combined forces of Azerbaijan and Turkey with a total population of over 90 million. This is a battle of David versus Goliath. It also means that the powerful Azerbaijani military, armed to its teeth with billions of dollars of modern weaponry from Israel and Russia, is unable to fight its battles without relying on the Turkish military and Islamist mercenaries. Even with their combined forces, Azerbaijan and Turkey have been unable to overrun Artsakh after a month-long battle!
In recent weeks, Pres. Trump has mentioned Armenians three times in his speeches during campaign rallies in Nevada, Ohio and New Hampshire. He made complimentary statements about Armenians, but words are meaningless unless they are followed up with action. All Trump has to do is pick up the phone and call his buddy Erdogan and tell him to stop supporting Azerbaijan and withdraw the terrorists it recruited and transferred to Azerbaijan. Instead, Trump has done what is in his personal interest which primarily includes getting reelected on Nov. 3 by appealing to Armenian-American voters.
Besides military action, there are other fronts in which Armenians and Azeris are battling each other. In the United States, several resolutions have been submitted to the House of Representatives and the Senate to recognize the independence of Artsakh and ban the sale of weapons to Azerbaijan and Turkey. Similar steps have been taken by Armenian communities in Canada, France and Australia, among others. There have also been mass protests by Armenian communities in cities throughout the U.S., Canada, Australia, the Middle East and Europe.
Armenian-Americans and elected officials pressured various lobbying firms hired by Azerbaijan and Turkey to stop their propaganda efforts. Last week, Mercury Public Affairs announced that it terminated its lobbying contract with Turkey. Mercury has represented Turkey since 2013. In February of this year, Mercury signed a contract for $1 million to represent the Turkish Embassy. The Los Angeles City Council had urged Mercury to end its contract with Turkey or it will no longer do any business with the firm. A similar announcement was made by the Los Angeles Community College District.
DLA Piper, another major lobbying firm, informed the U.S. Justice Department that it no longer represents Azerbaijan Railways. The Livingston Group also ended its lobbying for Azerbaijan on Oct. 13. The BGR lobbying firm withdrew from representing Azerbaijan’s state oil company SOCAR, according to AHVAL News.
Armenia on the other hand has never hired lobbying or public relations firms. The rare example was the Armenian government signing a lobbying contract with the law firm of Alston & Bird (associated with former Senator Bob Dole) for $10,000 from Sept. 15 to Oct. 14, 2020. It is not known if that contract was extended. While hiring lobbying or public relations firms is always helpful, the Armenian community is not as dependent on them since they are politically active and rely on their own organizations in Washington, such as the Armenian Assembly of America and the Armenian National Committee of America. On the other hand, Azerbaijan and Turkey are obligated to spend millions of dollars for lobbying to try and misrepresent their dirty laundry as clean.
Another aspect of the misinformation war is the one waged in the pages of newspapers and social media in various countries. The Azeri government pays a fortune each year to hired pens to besmirch Armenia and glorify the dictatorship of Azerbaijan. The other front is the social media. Whenever, a prominent American or European announces its public stand in favor of Armenia, a horde of Azeris and their paid agents hound those individuals and pressure them to retract their statements.
There have been several reports in recent days that Azeri troops are wearing the uniforms of Armenian soldiers apparently to create confusion in the battlefield. In one such battle, it was discovered that 40 Azeri soldiers’ bodies were found in Armenian uniform. In my opinion, this practice, rather than confusing Armenians, will result in Azeris shooting their own soldiers by mistaking them for Armenians.
The Armenian government should file a complaint with the International Criminal Court (ICC) about the barbaric behavior of Azeri soldiers. In one video, two Armenian prisoners of war are shot dead by Azeri soldiers. In another, the head of a dead Armenian soldier is cut off by Azeri soldiers. In a third gruesome video, Azeri soldiers are seen skinning an Armenian soldier while he is still alive. These are clear cases of war crimes. Azerbaijan should be condemned by the ICC and bear responsibility for these inhuman actions. In addition, Azerbaijan uses cluster bombs which are prohibited by international humanitarian law. Moreover, Azerbaijan has fired on a daily basis thousands of missiles on civilians throughout Artsakh cities and villages. Azerbaijan has also destroyed hundreds of Armenian houses, schools and churches. These are blatant war crimes. Azerbaijan should pay a heavy price for its barbaric behavior.
On the positive side, 10 million Armenians worldwide have been united as never before. Every Armenian realizes that this is an existential struggle. Turkey and Azerbaijan intend to commit a second genocide against Armenians. So far, Armenians have raised the unprecedented sum of $150 million and millions more in humanitarian aid. The only thing missing is for an Armenian billionaire to make a billion dollar donation to support the survival of Armenia and Artsakh. After all, it costs Armenia $30 million a day to meet its security needs.