Աշխարհում 00:49 29/10/2020 Աշխարհում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատի է տվել ֆրանսիական Charlie Hebdo երգիծական հանդեսին վիրավորական ծաղրանկարի համար: TRT- ի տարածած լուրը փոխանցում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Նախագահի անունից փաստաբան Հուսեյն Այդինը հայցը ներկայացվել է Անկարայի դատախազություն: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Charlie Hebdo- ի հրապարակումը չի համապատասխանում լրագրության բարոյական և էթիկական սկզբունքներին, «խոսքի ազատություն» հասկացությանը և ոտնահարում է Թուրքիայի առաջնորդի պատիվն ու արժանապատվությունը:
Charlie Hebdo- ն հրապարակել է Էրդողանի ծաղրանկարը Փարիզի և Անկարայի հարաբերությունների ճգնաժամի ֆոնին: Թուրք առաջնորդը շապիկին պատկերված է կիսազգեստ, նա նստած է բազկաթոռի մեջ և աջ ձեռքում պահում է զովացուցիչ ըմպելիքի տարան, իսկ ձախով բարձրացնում է ծառա կնոջ զգեստի փեշերը: Վերնագրում ասված է. «Էրդողանը իր անձնական կյանքում շատ խաղցկոտ է»: Թուրքիայի նախագահն անձամբ հայտարարել է, որ մուլտֆիլմը հրապարակած «իսլամի թշնամիները» կխեղդվեն ատելության ու թշնամանքի ճահճի մեջ:
Ֆրանսիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների հերթական սրումը արձանագրվեց Փարիզի արվարձանում տեղի ունեցած ողբերգության ֆոնին: Այնտեղ, հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան, մի տասնութամյա ծայրահեղական գլխատեց պատմության ուսուցիչ Սամուել Պատիին: Սպանության պատճառն այն  է եղել, որ խոսքի ազատության դասերին ուսուցիչը ցույց  է տվել Մուհամեդ մարգարեի մասին Charlie Hebdo-ի ծաղրանկարները:

Право 10:03 29/10/2020 В мире
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подал в суд на французский сатирический журнал Charlie Hebdo за оскорбительную карикатуру, сообщает телеканал TRT.
Как передает РИА Новости, иск в прокуратуру Анкары подал от имени президента его адвокат Хюсейн Айдын. В заявлении говорится, что публикация Charlie Hebdo не соответствует моральным и этическим принципам журналистики, понятию "свобода слова" и нарушает честь и достоинство турецкого лидера.
Charlie Hebdo опубликовал карикатуру на Эрдогана на фоне кризиса в отношениях между Парижем и Анкарой. Турецкий лидер изображен на обложке полуодетым, он сидит в кресле и держит в правой руке банку с прохладительным напитком, а левой поднимает подол платья женщины-служанки. Подпись гласит: "Эрдоган в частной жизни очень игрив". Сам турецкий президент завил на это, что "враги ислама", опубликовавшие карикатуру, "утонут в болоте ненависти и вражды".