Քաղաքական 14:33 30/10/2020 Տարածաշրջան
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, շփվելով Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, քննարկում է Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ուրբաթ լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը, որը կողմ էր արտահայտվել Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայությանը՝ Կրեմլի խոսնակը շեշտել է, որ խաղաղապահները հակամարտության գոտի են բերվում միայն երկու կողմերի համաձայնությամբ:
Պատասխանելով հարցին, թե պատրաստ է Ռուսաստանը խաղաղապահներ ուղարկել հակամարտության գոտի, Պեսկովն ասել է. «Այստեղ ես հիմա ինչ-որ վերջնական հիմնավորում չէի սկսի անել»:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանի ղեկավարը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելության հնարավորությունը՝ Պեսկովն ասել է.«Երևանի և Բաքվի իր գործընկերների հետ նախագահի շփումների ժամանակ շոշափվում են կարգավորումների հետ կապված հնարավոր ամենալայն ասպեկտները»:

Politics 15:02 30/10/2020 Region
Russian President Vladimir Putin has been discussing a wide range of issues concerning the Nagorno-Karabakh conflict with the leaders of Armenia and Azerbaijan, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told reporters on Friday, according to TASS.
When commenting on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement in which he had supported the idea of deploying Russian peacekeepers to Nagorno-Karabakh, Peskov pointed out that "peacekeepers are always deployed to conflict zones only with the consent of both opposing parties."
In response to a question whether Russia was ready to send peacekeepers to the region if Azerbaijan gave its consent, the Russian presidential spokesman said: "I would refrain from making speculations on the issue at the moment."
"The president discusses a wide range of issues related to resolving the conflict with his colleagues in Baku and Yerevan," Peskov stressed, when asked if Putin had discussed Russia’s possible peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh with the leaders of Armenia and Azerbaijan.