Քաղաքական 12:56 30/10/2020 Տարածաշրջան
Ամերիկացի պաշտոնյան նախազգուշացրել է, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակից Թուրքիան պատժամիջոցների վտանգի առաջ է կանգնել այն բանից հետո, երբ նա նախանձախնդրորեն փորձարկեց Ռուսաստանի հակաօդային պաշտպանության S-400 համակարգը: Այս մասին գրել է AFP-ն։
«Այդ ռիսկը շատ իրական է, քանի որ նրանք ... շարունակում են առաջ տանել S-400-ին», - ասել է Ռ. Քլարկ Կուպերը՝  Պետդեպի բարձրաստիճան պաշտոնյան, որը պատասխանատու է զենքի վաճառքի համար:
«Եվ, իհարկե, դրա փորձարկման արդյունքում պատժամիջոցները սեղանին են», - ասել է նա լրագրողներին:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան հաստատել է S-400- ի առաջին փորձարկումը, չնայած Միացյալ Նահանգների ամիսներ շարունակ նախազգուշացումներին, որ համակարգը անհամատեղելի է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հետ և կարող է օգնել Ռուսաստանին կատարելագործել արևմտյան կործանիչները խոցելու հմտությունները:

Politics 13:14 30/10/2020 Region
"That risk is very real because they... continue to pursue the S-400," said R. Clarke Cooper, the top State Department official in charge of arms sales.
"And, of course, with the testing of it, sanctions is very much something that is on the table," he told a small group of reporters.
Turkey has confirmed the first test of the S-400 despite months of warnings from the United States that the system was incompatible with membership in NATO and could help Russia hone skills in shooting down Western fighter jets.