Հասարակություն 16:43 30/10/2020 Տարածաշրջան
Հզոր երկրաշարժ է տեղի է ունեցել Թուրքիայի Էգեյան ծովի ափին, Հունաստանի Սամոս կղզուց հյուսիս, հայտնում է BBC-ն։
7 բալ ուժգնությամբ ցնցումը, որը գտնվում է Իզմիր նահանգի արևմտյան ափից մոտ 17 կմ հեռավորության վրա, զգացվել է մինչև Աթենք և Ստամբուլ:
Զոհերի և վիրավորների մասին տեղեկություններ դեռևս չկան, բայց Թուրքիայի Իզմիր քաղաքից ստացված պատկերները ցույց են տալիս փլուզված շենքեր:
Թուրքական Anadolu-ն հայտնում է, որ երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել է բնակելի վեց շենք։
Հաղորդվում է, որ այօրվա երկրաշարժը զգացվել է նաև Հունաստանի Կրետե կղզում:
Սոցիալական ցանցերում տեսանյութերը ցույց են տալիս, թե ինչպես են մարդիկ փլուզված շենքերի փլատակների միջով որոնում կատարում: Երկրաշարժի արդյունքում բարձրացել է նաև ծովի մակարդակը։

Society 17:30 30/10/2020 Region
A strong earthquake of magnitude of up to 7.0 struck the Aegean Sea on Friday and was felt in both Turkey and Greece, local and international observatories said, according to Al Jazeera report.
Turkey's Disaster and Emergency Management Presidency said the earthquake's magnitude was 6.6, while the US Geological Survey placed its magnitude higher at 7.0.
Shortly after the earthquake hit, reports rolled in of collapsed buildings and substantial damage in the western Turkish city of Izmir.
Turkey's Interior Ministry reported that six buildings were destroyed, while the city's major reported at least 20 buildings had collapsed.
Local Turkish media showed the wreckage of a multiple story building, with people climbing on top of the rubble.