Քաղաքական 21:19 02/11/2020 Տարածաշրջան
Թուրքիան շեշտակիորեն ավելացրել է դեպի Ադրբեջան պաշտպանական ու ռազմաօդային արտադրանքի արտահանումը։ Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ադրբեջանը ներմուծել է 101 մլն 209 հազար դոլարի պաշտպանական և ավիացիոն արտադրանք։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի արտահանողների խորհրդի պաշտոնական կայքում տեղ գտած հոկտեմբեր ամսվա արտահանումների մասին տվյալները։
Նույն դասակարգչով նշված ոլորտի արտադրանքի արտահանումն Ադրբեջան 2020թ․վերջին մի քանի ամիսներին կազմել է համապատասխանաբար հուլիսին՝ ընդամենը 278 հզ դոլար,  օգոստոսին՝ 36 մլն դոլար սեպտեմբերին՝ 77 մլն դոլար։ Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիայի ընթացքում լայնորեն կիրառվել է թուրքական օդուժը և զինտեխնիկան։
Սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարեց թուրքական F16 ինքնաթիռի կողմից հայկական ՍՈՒ-25-ի խոցման մասին։ Ադրբեջանական կողմը լայնորեն օգտագործում է նաև թուրքական տարբեր տեսակի անօդաչու թռչող սարքեր, մասնավորապես Bayraktar TB-2 հարվածային ԱԹՍ և KARGU 4-պտուտականի կվադրոկոպտերներ։
Հայկական կողմերն, իրենց հերթին, բազմից տեղեկություններ են տրամադրել թուրքական անօդաչու սարքերի, մասնավորապես տասնյակից ավել Bayraktar TB-2 անօդաչուների խոցման վերաբերյալ։ Bayraktar ԱԹՍ-ները լայնորեն օգտագործվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում: Միջազգային ճնշման արդյունքում մի քանի երկրներ հրաժարվել են Թուրքիային մատակարարել Bayraktar-ի պահեստամասեր:
Բացի այդ, Արցախի ՀՕՊ-ը մի քանի անգամ հայտարարել է այս տիպի ԱԹՍ-ների խոցման մասին: Ավելի քան 10 նման ԱԹՍ-ի ոչնչացման մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Политика 22:09 02/11/2020 Регион
Турция резко увеличила экспорт оборонной продукции и военной авиации в Азербайджан. За последний месяц Азербайджан импортировал оборонную продукцию и военную авиацию на сумму 101 млн 209 тыс долларов. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на данные об экспорте на октябрь на официальном сайте Совета экспортеров Турции.
Экспорт этого же сектора в Азербайджан за последние несколько месяцев составил: в июле 202 года - всего 278 тыс долларов; в августе - 36 млн долларов, и 77 млн долларов в сентябре. В ходе агрессии, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября, широко использовались турецкая авиация и военная техника.
29 сентября Республика Армения сообщила, что турецкий самолет F16 сбил армянский Су-25. Азербайджанская сторона широко использует различные типы турецких беспилотных летательных аппаратов, в частности Bayraktar TB-2 и четырехвинтовые квадрокоптеры KARGU.
В свою очередь, армянские стороны неоднократно предоставляли информацию об уничтожении турецких беспилотников, в частности более десятка беспилотников Bayraktar TB-2. Bayraktar широко использовались в ходе агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха. В результате международного давления несколько стран отказались поставлять запасные части Bayraktar в Турцию.
Кроме того, система ПВО Арцаха неоднократно заявляла об уничтожении БПЛА этого типа. Премьер-министр Армении Никол Пашинян также сообщил на своей странице в Facebook об уничтожении более 10 таких БПЛА.