Ադրբեջանի կողմից Արցախում սպանվել է առնվազն 46 և վիրավորվել՝ 142 քաղաքացիական անձ. Արցախի ՄԻՊ
Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման հետևանքով զոհվել ու վիրավորվել են անձինք: Այս մասին ահազանգում է Արցախի ՄԻՊ գրասենյակը։
«Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ, շարունակաբար խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթները, Ադրբեջանը թիրախավորել է Արցախի մի շարք քաղաքացիական բնակավայրեր ու ենթակառուցվածքներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք առաքելության շրջանակներում պարզ է դարձել, որ Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման հետևանքով նոյեմբերի 1-ին Մարտունու շրջանի Խնուշինակ համայնքում զոհվել է մեկ քաղաքացիական անձ՝ 53-ամյա Արմո Ավանեսյանը, իսկ Մարտակերտի շրջանի Առաջաձոր համայնքում արկի պայթյունից վիրավորվել է 67-ամյա Սերյոժա Ծատրյանը:
Առ այսօր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախում սպանվել է առնվազն 46 և վիրավորվել առնվազն 142 քաղաքացիական անձ»,- ասվում է Արցախի ՄԻՊ տարածած հաղորդագրությունում։

Law 21:06 02/11/2020 NKR
One civilian was killed and another was injured in Artsakh as a result of Azerbaijani strikes on Sunday, 1 November, the Human Rights Ombudsman’s Office said in a statement on Monday.
“The Artsakh Human Rights Ombudsman records that, continuing to violate the provisions of international humanitarian law, Azerbaijan targeted a number of civilian communities and infrastructure in Artsakh.
Within the fact-finding mission of the Human Rights Ombudsman, it was revealed that, on November 1, one civilian, 53-year-old Armo Avanesyan, was killed in Khnushinak village of Martuni region, and 67-year-old Seryozha Tsatryan was wounded as a result of a shell explosion in Arajadzor village of Martakert region.
To date, at least 46 civilians have been killed and at least 142 wounded by the Azerbaijani armed forces,” the statement read.