Պարգևավճարները պետք է լինեն. ՊԵԿ նախագահ
«Ես ստիպված հերթական անգամ անդրադառնում եմ ՊԵԿ-ի պարգևավճարներին. դրանց վրա այդքան կենտրոնանալը և դրանք վերացնելու նպատակով արվող հարցադրումները ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ են»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով 2021 թվականի պետական բյուջեի պարգևավճարների ֆոնդին։
Նրա խոսքով, պարգևավճարներն այս պահին համարժեք վարձատրություն ապահովելուն ուղղված միջոցներ են. «Պարգևավճարները պետք է լինեն»։
Դիտարկմանը, որ այս օրերին հանրային պահանջ կա, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն իրենց պարգևավճարները փոխանցեն կա՛մ «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին, կա՛մ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին, ՊԵԿ նախագահն արձագանքեց.
«Կարծում եմ՝ մամուլից պետք է արդեն տեղեկացած լինեք, որ պատերազմական գործողությունների հենց առաջին օրերից ՊԵԿ աշխատակիցներն այս մասով շատ ակտիվ են եղել։ Բազմաթիվ անգամ գումար է հավաքագրվել և փոխանցվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին, ինչպես նաև «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին։ Այս պահին, ընդհանուր առմամբ, մոտ 530 մլն դրամ է փոխանցվել։ Եվ բոլորը մասնակցություն են ունեցել այս գործընթացին։ Այդ գումարները բնականաբար մարդիկ իրենց եկամուտներից են տրամադրել»։
Հարցին, իսկ այս իրավիճակում, երբ կորոնավիրուսի հետևանքով ՀՀ տնտեսությունը ծանր վիճակում է հայտնվե,արդյո՞ք ՊԵԿ-ը չի հրաժարվել պարգևավճարներից, Էդվարդ Հովհաննիսյանը պատասխանեց.
«Նախորդ ամիս պարգևավճարներից չենք հրաժարվել, սակայն գումար ուղղել ենք հիմնադրամներին, իսկ ընթացիկ ամսում պարգևավճարներ նախատեսված չեն»։
Ճշտող հարցին, թե նախորդ բոլոր ամիսներին ՊԵԿ-ում չե՞ն հրաժարվել պարգևավճարներից, ՊԵԿ նախագահն արձագանքեց. «Ինչո՞ւ հրաժարվեինք պարգևավճարներից»։
- Աշխատանքի վարձատրության ֆոնդը աճում է ընդամենը 2.8%-ով, պարգևավճարներինը՝ 1.04%-ով. Արտակ Մանուկյան
- Տնտեսագետ. Միայն պարգևավճարների գումարով կարելի է գնել երկու տասնյակ տանկ կամ ԱԹՍ֊ներ
- Աղասի Ենոքյան. Պարգևավճարները 21% -ով ավելացնելով՝ ստուգում են՝ ժողովուրդի ականջներից դեռ կարո՞ղ է կախել լապշա

Экономика 14:22 03/11/2020 Армения
«Я вынужденно в очередной раз обращаюсь к теме премий Комитета государственных доходов (КГД), концентрирование на этом, направленные на их устранение запросы относительно премий – этот путь никуда не ведет», – заявил сегодня в ходе брифинга председатель КГД Эдвард Ованнисян, обратившись к вопросу, сколько составляет фонд премий КГД в госбюджете 2021 года.
По его словам, премии в данный момент – это средства, направленные на обеспечение адекватной зарплаты: «Премии должны быть».
На замечание, что в эти дни существует общественное требование, чтобы высокопоставленные должностные лица переводили свои премии либо в Фонд «Страхования военнослужащих», либо во Всеармянский фонд «Айастан», председатель КГД сказал:
«Полагаю, из прессы вы должны были уже знать, что с первых дней боевых действий сотрудники КГД проявили большую активность в связи с этим. Много раз собирали средства и перечисляли в данные фонды. На данный момент эта сумма составляет порядка 530 млн. драмов. И все приняли участие в данном процессе. Естественно, люди выделяли эти средства из своих доходов».
На вопрос, а в той ситуации, когда вследствие коронавируса экономика Армении оказалась в тяжелом положении, действительно ли КГД не отказался от выплаты премий, Э. Ованнисян ответил:
«В прошлом месяце в КГД не отказались от премий, однако средства были направлены в Фонд, а в текущем месяце премии не предусмотрены».
На уточняющий вопрос, то есть от премий в предыдущие месяцы никто не отказался, глава КГД ответил: «Нет, а почему должны были отказаться от премий?».