Քաղաքական 21:01 05/11/2020 Աշխարհում
Ալիևի նկատմամբ որպես պատժամիջոց պետք է կիրառվի ԵՄ մուտքի արգելքը․ Բունդեսթագի անդամների կոչը Մերկելին
ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի փոխնախագահներ Թիլ Մանսմանը (Ազատ դեմոկրատներ) և Ալբերտ Վայլերը (ՔԴՄ) բաց նամակով դիմել են ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելին: Նրանք հանդես են եկել համատեղ մամուլի հաղորդագրությամբ՝ կոչ անելով կանցլեր Անգելա Մերկելին պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևի, ինչպես նաև Ադրբեջանի քաղաքական այլ պատասխանատուների դեմ:
«Մենք վկայակոչում ենք Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական իրավունքի աղաղակող խախտումները, որ հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի:
Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը՝ հոկտեմբերի վերջին գերմանական հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է, որ իր կողմից սանձազերծված պատերազմի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին տեղահանելն է: Սա էթնիկ զտում է, ինչը, որպես ռազմական հանցագործություն, պետք է դատապարտել:
Միևնույն ժամանակ, ԼՂ-ի քաղաքացիական բնակչության դեմ օգտագործվել են արգելված կասետային ռումբեր, ցուցադրաբար ներկայացվել են հայ ռազմագերիների գնդակահարման և գլխատման տեսանյութեր: Սիրիական ծայրահեղական վարձկաններին յուրաքանչյուր գլխատված հայի համար խոստացվել է հարյուրական դոլար:
Որպես պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն հաշվեհամարների սառեցումը, ԵՄ մուտքի արգելքը, եվրոպական ավիաընկերություններից օգտվելու արգելքը, ինչպես նաև գերմանական և եվրոպական բանկերի հետ գործարքների խզումը»,- նշված է նամակում:

Политика 22:11 05/11/2020 В мире
Призыв депутатов Бундестага – к Меркель: Против Алиева должны быть введены санкции, включая запрет на въезд в ЕС
Депутаты Бундестага ФРГ, вице-председатели межпарламентской группы дружбы Германия-Южный Кавказ – Альберт Вайлер (Христианско-демократический союз) и Тилль Мансманн (Свободная демократическая партия) – с открытым письмом обратились к канцлеру Германии Ангеле Меркель.
Они распространили совместный пресс-релиз, в котором содержится призыв к канцлеру ФРГ Ангеле Меркель ввести санкции в отношении президента Азербайджана Ильхама Алиева, а также других политических деятелей и ответственных лиц Азербайджана.
«Мы ссылаемся на вопиющие нарушения Азербайджаном гуманитарного права, которые привели к гуманитарной катастрофе в Нагорном Карабахе.
Президент Азербайджана И. Алиев в конце октября сказал в интервью Немецкому общественному телевидению, что целью развязанной им войны была депортация армян Нагорного Карабаха. Это этническая чистка, которую следует осудить как военное преступление.
При этом против мирного населения Нагорного Карабаха были применены запрещенные кассетные бомбы, а также демонстративно были представлены видеозаписи расстрела и обезглавливания армянских военнопленных. Сирийским экстремистским наемникам были обещаны по 100 долларов за каждого обезглавленного армянина.
Санкции должны включать замораживание счетов, запрет на въезд в ЕС, запрет на пользование европейскими авиакомпаниями, а также прекращение транзакций с немецкими и европейскими банками».