Մշակույթ 16:10 05/11/2020 Հայաստան
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունները և կորոնավիրուսի համավարակը, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշում է կայացրել այս տարի չմասնակցել Եվրոպայի հեռարձակողների միության կողմից կազմակերպվող «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի միջազգային մրցույթին: Այս մասին տեղեկանում ենք Հանրային հեռուստաընկերության ֆեյսբուքյան էջից։
Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական թիմը այս տարվա մրցույթի մասնակից էր ընտրել տասներեքամյա Մալենային։ Նա միանգամայն տրամաբանական է համարել այս որոշումը։
Հիշեցնենք, որ մրցույթը տեղի է ունենալու 2020թ.-ի նոյեմբերի 29-ին՝ Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում, որին կմասնակցի 12 պետության ներկայացուցիչ։ Կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով «Մանկական եվրատեսիլ 2020-ը» պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի կունենա փոփոխված ֆորմատով՝ մասնակիցների ելույթները տեսագրվելու են և հեռուստաշոուի տեսքով ներկայացվելու հեռուստադիտողներին։
«Եվրատեսիլ» և «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթների գործադիր տնօրեն Մարթին Օսթերդալը ասել է. «Հայաստանը Մանկական եվրատեսիլի հաջողակ մասնակիցներից մեկն է և նախորդ 13 մրցույթներում երբեք լավագույն տասնյակից դուրս չի մնացել։ Մենք հասկանում ենք մասնակցությունից հրաժարվելու Հայաստանի պատճառները, և սա շատ ցավալի լուր է՝ նրանց պակասը կզգացվի։ Սիրով կսպասենք Հայաստանի վերադարձին 2021-ին»։​

Culture 16:50 05/11/2020 Armenia
Armenia is withdrawing from this year’s Junior Eurovision Song Contest, the Public TV Channel reported. In s statement released on Thursday, the country's national broadcaster said that the decision was made due to the ongoing war launched against Artsakh as well as the coronavirus pandemic.
Now 12 countries will take part in the Contest which will be broadcast from Poland on 29 November 2020.
Martin Österdahl, Executive Supervisor of the Junior Eurovision Song Contest, said: “Armenia is one of Junior Eurovision’s most successful competitors, having participated in 13 previous contests and never finished outside the top 10. We understand the reasons for their withdrawal, but it’s very sad news and they will be missed. We hope to welcome them back in 2021.”
Armenia made its debut at Junior Eurovision 2007 and have competed every year since. In that time, Armenia has finished third twice, placed second four times and won the contest in 2010 with Vladimir Arzumanyan’s “Mama”. Armenia hosted the contest the following year in Yerevan.