Մշակույթ 16:10 05/11/2020 Հայաստան
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունները և կորոնավիրուսի համավարակը, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշում է կայացրել այս տարի չմասնակցել Եվրոպայի հեռարձակողների միության կողմից կազմակերպվող «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի միջազգային մրցույթին: Այս մասին տեղեկանում ենք Հանրային հեռուստաընկերության ֆեյսբուքյան էջից։
Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական թիմը այս տարվա մրցույթի մասնակից էր ընտրել տասներեքամյա Մալենային։ Նա միանգամայն տրամաբանական է համարել այս որոշումը։
Հիշեցնենք, որ մրցույթը տեղի է ունենալու 2020թ.-ի նոյեմբերի 29-ին՝ Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում, որին կմասնակցի 12 պետության ներկայացուցիչ։ Կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով «Մանկական եվրատեսիլ 2020-ը» պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի կունենա փոփոխված ֆորմատով՝ մասնակիցների ելույթները տեսագրվելու են և հեռուստաշոուի տեսքով ներկայացվելու հեռուստադիտողներին։
«Եվրատեսիլ» և «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթների գործադիր տնօրեն Մարթին Օսթերդալը ասել է. «Հայաստանը Մանկական եվրատեսիլի հաջողակ մասնակիցներից մեկն է և նախորդ 13 մրցույթներում երբեք լավագույն տասնյակից դուրս չի մնացել։ Մենք հասկանում ենք մասնակցությունից հրաժարվելու Հայաստանի պատճառները, և սա շատ ցավալի լուր է՝ նրանց պակասը կզգացվի։ Սիրով կսպասենք Հայաստանի վերադարձին 2021-ին»։​

Общество 16:38 05/11/2020 Армения
С учетом сложившейся ситуации, в частности, развязанные против Арцаха военные действия и пандемию коронавируса, Общественная телекомпания Армении приняла решение в этом году не участвовать в международном песенном конкурсе «Детское Евровидение-2020», организованное Европейским вещательным союзом. Об этом сообщается на странице Общественной телекомпании в соцсети Facebook.
Творческая группа Общественной телекомпании выбрала тринадцатилетнюю Малену участницей конкурса этого года. Она посчитала данное решение абсолютно логичным в сложившейся ситуации.
Напомним, что конкурс состоится 29 ноября 2020 года в столице Польши Варшаве. В нем примут участие представители 12 государств.
Исполнительный директор песенных конкурсов «Евровидение» и «Детское Евровидение» Мартин Остердаль в связи с этим отметил: «Армения – одна из самых успешных участниц “Детского Евровидения”, и за прошедшие 13 лет никогда не выходила из первой десятки лучших. Мы понимаем причины отказа Армении от участия, и это крайне печальная новость, их отсутствие будет заметным. С радостью будем ждать возвращения Армении в 2021 году».