Քաղաքական 18:44 06/11/2020 Հայաստան
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանը ցավակցություն է հայտնել պատերազմի հետևանքով զինծառայողների ու խաղաղ բնակչության շրջանում զոհվածների կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Վարչապետը բարձր է գնահատել ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանի պաշտոնավարումը, որի ընթացքում երկկողմ հարաբերությունների արդյունավետ զարգացում է արձանագրվել: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր է համարել 2019թ. Իտալիա կատարած պաշտոնական այցը և շնորհակալություն  հայտնել դեսպանին՝ հայ-իտալական օրակարգի առաջմղման գործում անձնական ներդրման համար:
Հայաստանում Իտալիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ հնչեցրած գնահատականի համար և նշել, որ ներդրել է առավելագույն ջանքերը հայ-իտալական փոխգործակցության մակարդակն առավել բարձրացնելու համար:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ Հայաստանն ու Իտալիան համագործակցության մեծ ներուժ ունեն, և երկուստեք կարևորվում են շարունակական քայլերը դրա լիարժեք իրացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սանձազերծված պատերազմի շուրջ: Վինչենցո դել Մոնակոն ցավակցություն է հայտնել պատերազմական գործողությունների հետևանքով զինծառայողների ու խաղաղ բնակչության շրջանում զոհվածների կապակցությամբ և նշելով, որ ցավով է հեռանում Հայաստանից այս բարդ ժամանակահատվածում՝ վերահաստատել զորակցությունն ու բարեկամությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը միասնական ու վճռական է այս դժվարին իրավիճակը հաղթահարելու հարցում և միջազգային առաջադեմ գործընկերների աջակցությամբ հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը:

Политика 19:06 06/11/2020 Армения
Посол Италии в Армении выразил соболезнования в связи с гибелью военнослужащих и мирных жителей вследствие войны
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Итальянской Республики в Республики Армения Винченцо дель Монако, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране. Подробности приводятся на официальном сайте премьера Армении.
Премьер-министр высоко оценил деятельность посла Италии в Армении, в ходе которой было зафиксировано эффективное развитие двусторонних отношений. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул важность осуществленного в 2019 году официального визита в Италию и поблагодарил посла за его личный вклад в продвижение армяно-итальянской повестки дня.
Посол Италии в Армении поблагодарил премьер-министра за высокую оценку и отметил, что он приложил максимальные усилия для дальнейшего повышения уровня армяно-итальянского сотрудничества.
Собеседники отметили, что Армения и Италия имеют большой потенциал для сотрудничества, и предпринимаются взаимные шаги для его полной реализации.
Стороны обменялись мнениями в связи с развязанной Азербайджаном и Турцией войной против Арцаха. Винченцо дель Монако выразил соболезнования в связи с гибелью военнослужащих и мирных жителей вследствие войны, и, отметив, что он с сожалением покидает Армению в это трудное время, подтвердил свою поддержку и дружбу.
Премьер-министр Пашинян отметил, что армянский народ сплочен и полон решимости преодолеть эту тяжелую ситуацию и достичь политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта при поддержке передовых международных партнеров.