ԵՄ-ն երկարաձգել է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցները
Եվրոպական Միությունը մեկ տարով երկարաձգել է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցները` Արևելյան Միջերկրական ծովում հորատման չարտոնված գործունեության համար։ Սահմանափակումները գործելու են մինչև 2021 թբականի նոյեմբերի 12-ը։ kommersant.ru-ի հաղորդմամբ, ներկայումս երկու անձի նկատմամբ կիրառվում են պատժամիջոցները, նրանց անունները չեն հաղորդվում:
Պատժամիջոցները ներառում են ԵՄ այցելության արգելք և ֆիզիկական, իրավաբանական անձանց ակտիվների սառեցում։ Բացի այդ, ԵՄ-ից ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց արգելվում է այդ անձանց միջոցներ տրամադրել:

EU member states on Friday extended for another year a sanctions framework against Turkey allowing visa bans and asset freezes against individuals involved in contested gas exploration in the Mediterranean, AFP reported.
The move comes as tensions remain high between the European Union and Turkey.
The EU sanctions framework was extended to November 12, 2021, the European Council said in a statement.
It prolongs an EU decision, reached in October 2019, under which two senior officials of the state-owned Turkish Petroleum Corporation were in February this year subjected to sanctions.
The source reminds that Ankara has ordered a gas exploration vessel into east Mediterranean waters claimed by Cyprus and Greece, both of which are calling for more sanctions to be imposed.