Քաղաքական 22:32 07/11/2020 Հայաստան
Հակառակորդ նոր ուժեր և միջոցներ ներգրավելով շարունակում է Շուշիի գրավման իր ցանկության իրագործելու պլանները. Արծրուն Հովհաննիսյան
«Շուշիի հարակից տարածքներում, բուն քաղաքի մոտակայքում, ճանապարհների ուղղությամբ թշնամուն հաջողվել է մոտենալ և մարտերը չեն դադարում գիշեր թե ցերեկ»,-միասնական տեղեկատվական շտաբում հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննսիյանը։
Նա նշեց, որ երեկ ինքը նշել էր, որ մենք պաշտպանեցինք Շուշին, բայց հակառակորդ նոր ուժեր և միջոցներ ներգրավելով շարունակում է Շուշիի գրավման իր ցանկության իրագործման պլանները:
«Այս պահին մեր զորքը համառորեն դիմադրում է՝ թևերին, թիկունքին, կապուղիներին հասցնելով զգալի կորուստներ,  բայց մարտերը համառ են ուշարունակկան»,- նկատեց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, ծանր մարտեր են ընթանում, որպեսզի Շուշին դիմակայի, մնա կանգուն և արդեն երրորդ օրն են շարունակվում են այս մարտերը:
Հովհաննիսյանը հայտեց, որ  մարտեր  են ընթանում նաև Շուշիին մոտեցող ուղղություններում Քարինտակի, Լիասգորի և այլ հատվածներում:
«Երբ այս ծանր մարտերն ընթանում են, և Շուշին պայքարում է մինչև վերջ, հայ զորականը պայքարում է մինչև վերջ՝ մեր բոլորիս պարտքն է հավատալ հայ զինվորականին, վստահել հայ զինվորականին և այս պահին տեղին չեն որևէ տեսակի այլ դիտարկումները, խուճապային տրամադրությունները, տարհանման, նահանջի  մասին մտքերն ու խոսակցությունները: Ոչինչ, մենք դիմադրում ենք և դիմադրում ենք հերոսաբար: Եթե անգամ  նահանջում ենք, ապա զորքը պետք է պահի իր մարտունակությունը, որպեսզի իր իր հաղթանակները կարողանա կռել»,-հայտնեց ՊՆ ներկայացուցիչը:

Политика 22:53 07/11/2020 Армения
А. Ованнисян: ВС Азербайджана продолжают привлекать новые силы и средства для реализации планов по захвату Шуши
«В близлежащих Шуши территориях, и в направлении ведущих в город дорог врагу удалось приблизиться и бои не прекращаются как ночью, так и днем», – заявил в ходе пресс-конференции в Армянском едином информационном центре представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Он отметил, что вчера он указал, что армянская сторона обороняет Шуши, но противник, продолжает привлекать новые силы и средства для реализации планов по захвату Шуши.
«В данный момент наши войска упорно противостоят, причиняя врагу существенные потери на флангах, тылу, коммуникациям, но бои идут ожесточенные и продолжительные», – подчеркнул А. Ованнисян.
По его словам, ведутся тяжелые бои, чтобы Шуши выстоял, чтобы Шуши остался неприступным, эти бои продолжаются уже третий день.
А. Ованнисян сообщил также, что бои идут также и в ведущих к Шуши направлениях – в Карин Так, Лисагоре и на других участках.
«Когда идут такие тяжелые бои, и Шуши борется до конца, армянские военные борются до конца, то наш общий долг – верить армянскому воину, доверять ему, и сейчас неуместны другие подходы, панические настроения, разговоры об эвакуации, об отступлении. Ничего, мы героически противостоим, армия должна сохранять свою боеспособность, чтобы даже своим сопротивлением суметь в дальнейшем одержать победу», – подчеркнул представитель МО.