Առողջություն 12:32 09/11/2020 Հայաստան
«Ընդհանուր առմամբ նախարարության մասով բյուջեի աճը մեր ցանկալին չէ, մենք պլանավորում էինք և հայտ էինք ներկայացրել ավելի մեծ աճի համար»,- խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ 2021 թվականի բյուջեով Առողջապահության նախարարության հատկացումների մասին կարծիք հայտնեց նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Ըստ նախարարի, իրենց այդ ցանկությունը հիմնավորվում է նրանով, որ առողջապահությունը շատ  կարևոր ոլորտ է երկրի ու մարդկային կապիտալի զարգացման, տնտեսական աճի համար, բայց, հաշվի առնելով պատերազմը և համաճարակը, ունեն նույն ծավալի բյուջե՝ առանձին տողերում որոշ բարձրացումներով:
«2020 թվականը կրկնակի տարօրինակ է մեր ոլորտի համար, որովհետև տարվա ընթացքում էական փոփոխություններ են եղել առողջապահական բյուջեի մասով»,- հայտնեց նախարարը և նկատեց, որ առաջին փոփոխությունը պայմանավորված է եղել համաճարակով, երբ ստիպված հավելյալ ծախսեր են կատարվել, մյուսը՝ ռազմական գործողություններով:
Ըստ նախարարի, այս փաստը շեշտում է նրա համար, որ 2021 թվականի բյուջեի ծավալը համեմատեն ոչ թե տարվա վերջին կատարողականի, այլ տարվա սկզբում հաստատված բյուջեի հետ, քանի որ, եթե 2020-ի տարեվերջի ցուցանիշների հետ համեմատեն, ապա 2021 թվականին ավելի քիչ հատկացումներ կլինի:
Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ 2020 թվականի սկզբի հետ համեմատած հաջորդ տարվա համար ծախսերն աճել են 2 մլրդ դրամով:
Նախարարի տեղեկացմամբ, Առողջության առաջնային պահպանման ծրագիրը 2020 թվականին  կազմել է 27.1 մլրդ, իսկ 2021 թվականին կլինի 27.9 մլրդ դրամ:
«Աճը նախատեսվում է ամբուլատոր բժշկական ծառայությունների համար։ Քանի որ ունեինք խնդիր, հատկապես բժշկական հաստատությունների պահպանման ծախսերի մասով, դրանք մի կերպ էին տարին դրական բալանսով փակում»,- նկատեց նախարարը և հավելեց, որ բյուջեի մյուս ծրագիրը հանրային  առողջության պահպանման ծրագիրն է, որը 5.8 մլրդ դրամից  հասել է 6.3 մլրդ դրամ, և պայմանավորված է վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարով:
Նրա խոսքով, հավելյալ գումարը կուղղվի Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնի ծախսերին, որն էլ իրականացնում է համաճարակի դեմ հիմնական պայքարը:
Թորոսյանը հայտնեց, որ հատկացումների մյուս աճը Իմունիզացիայի ազգային ծրագրով պատվաստանյութերի ձեռքբերման համար է նախատեսված:
Առողջապահության նախարարը պատգամավորներին տեղեկացրեց, որ «Զինծառայողներին և փրկարար ծառայողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին բժշկական ծառայություններ» միջոցառման մասով կա մոտ 500 մլն դրամի ավելացում, որը կապված է ոստիկանության հոսպիտալի պահպանման ծախսերի բյուջեն Առողջապահության նախարարության բյուջե տեղափոխելու հետ:
Տեղեկացնելով, որ շտապ բժշկական օգնության ծրագրի շրջանակներում նախորդ տարվա 4.3 մլրդ դրամը 2021 թվականին նախատեսված է դարձնել 5 մլրդ դրամ՝ Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ այս ծառայության գծով աճն ահռելի է և երկու տարվա ընթացքում ֆինանսավորումը բարձրացել է 2-3 անգամ:
Նախարարը հատնեց, որ բյուջեի նվազում է գրանցվել «Մոր և մանկան առողջության պահպանման ծրագիր» տողում. մասնավորապես, 2020 թվականին ֆինանսավորումը կազմել է 20.4 մլրդ դրամ, իսկ 2021 թվականին դարձնել  է 19.1 մլրդ դրամ: Նախարարը միտումը բացատրեց նրանով, որ երեխաներին մատուցվող որոշ ծառայություններ կիրականացվեն այլ բյուջետային ծրագրերով:
««Խորհրդատվական մասնագիտական աջակցություն և հետազոտություն» ծրագրով ունենք ծախսերի նվազում. 323.3 մլն-ը դարձել է 271 մլն: Նվազումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ առողջապահության նախարարության վարած քաղաքականության համաձայն 2021 թվականից դադարեցվում է էլեկտրոնային  առողջապահական համակարգի սպասարկման ծախսերի փոխհատուցման ծրագիրը»,- շեշտեց Թորոսյանը և տեղեկացրեց, որ այսուհետ կազմակերպություններն իրենց միջոցների հաշվին են այն իրականացնելու, բայց այն նրանց բեռը չի ավելացնի, քանի որ իջեցրել են այդ ծառայությունների գները:
Վերջում Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ 991.9 մլն դրամ էլ հատկացվել է Առղջապահության նախարարության պահպանման ծախսերի համար, որը նախորդ տարվա համեմատ անփոփոխ է մնացել:

Здоровье 14:25 09/11/2020 Армения
«В целом, увеличение бюджета министерства не то, что мы хотели, мы планировали и подали заявку на больший рост», – сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, в ходе парламентских обсуждений об отчислениях бюджета на 2021 год, предусмотренных Министерству здравоохранения.
По словам министра, их желания обосновываются тем, что здравоохранение является очень важной сферой для развития страны и человеческого капитала, экономического роста, но, с учетом войны и пандемии, имеют бюджет того же объёма, с некоторым увеличением по некоторым строкам.
«2020 год для нашей сферы странен вдвойне, так как в течение года произошли существенные изменения по части бюджета здравоохранения», – сообщил министр и отметил, что первое изменение было обусловлено пандемией, когда были вынуждены сделать дополнительные расходы, а второе – военными действиями.
По словам министра, он подчеркивает этот факт для того, чтобы объём бюджета на 2021 год сравнивали не с показателем в конце года, а с бюджетом, утвержденным в начале года, поскольку, если сравнивать с показателями конца 2020 года, то в 2021 году будет меньше отчислений.
Арсен Торосян сообщил, что по сравнению с началом 2020 года, расходы на следующий год увеличились на 2 млрд драмов.
По словам министра, Программа первичной охраны здоровья в 2020 году составила 27.1 млрд., а в 2021 году составит 27.9 млрд драмов.
«Предусмотрен рост для амбулаторных медицинских услуг. Поскольку у нас была проблема, особенно в части расходов на содержание медицинских учреждений, нам с трудом удавалось закрывать год с положительным балансом», – отметил министр и добавил, что другой программой бюджета является программа сохранения общественного здоровья, которая из 5.8 млрд драмов выросла до 6.3 млрд драмов, что обусловлено борьбой с инфекционными заболеваниями.
По его словам, дополнительные деньги будут направлены на расходы Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, который и проводит основную борьбу с эпидемией.
А. Торосян сообщил, что остальной рост ассигнований предусмотрен для приобретения вакцин по национальной программе Иммунизации.
Министр здравоохранения сообщил депутатам, что по части программы «Медицинские услуги для военнослужащих, а также сотрудников спасательной службы и членов их семей» увеличено финансирование на 500 млн. драмов, что обусловлено переводом бюджета полицейского госпиталя в бюджет Министерства здравоохранения.
Проинформировав, что в рамках программы скорой медицинской помощи предусмотренные в прошлом году 4.3 млрд драмов в 2021 году предусмотрено увеличить до 5 млрд драмов, А. Торосян отметил, что рост по этой линии услуг огромный и финансирование за два года увеличилось в 2-3 раза.
Министр сообщил, что зафиксирован спад бюджета по линии «Программа здоровья матери и ребенка», в частности, финансирование по бюджету на 2020 год составило 20.4 млрд драмов, а в 2021 году – 19.1 млрд драмов. Министр объяснил тенденцию тем, что некоторые предоставляемые детям услуги будут осуществляться по другим бюджетным программам.
Он отметил также, что по программе «Профессиональная консультативная помощь и исследования» зафиксировано сокращение расходов: с 323.3 млн драмов до 271 млн.
«Сокращение обусловлено тем, что, согласно политике Министерства здравоохранения, с 2021 года прекращается компенсация обслуживания электронной системы здравоохранения», – подчеркнул А. Торосян и проинформировал, что отныне организации будут осуществлять это за счет своих средств, но нагрузка на них не увеличится, поскольку снижены тарифы на данные услуги.
А. Торосян отметил также, что 991.9 млн драмов выделено также на расходы на содержание Министерства здравоохранения, что аналогично с расходами на 2020 год.