Քաղաքական 14:24 09/11/2020 Հայաստան
«Հոկտեմբերի 27-ին ԲՀԿ և ԼՀԿ խորհրդարանական խմբակցությունները դիմել էին վարչապետին՝ առաջարկելով հրավիրել անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) հրատապ նիստ, որովհետև այդ ժամանակահատվածում արդեն իսկ կային բավականին կուտակված հարցեր, որոնց պատասխանելու կոմպետենցիան բացառապես ԱԽ անդամներին է պատկանում։ Սակայն, ցավոք, մեր այդ առաջարկը այդպես էլ արձագանք չգտավ»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ երկու շաբաթ է անցել իրենց առաջարկից, և իրենց հարցերը ոչ միայն պատասխան չեն ստացել, այլ նաև նոր հարցեր են կուտակվել, և իրենք այսօր ուղղակի անհրաժեշտ են համարում ԱԽ անդամների հետ հանդիպում անցկացնելը։
Հարցին, թե այս օրերին տեղեկատվության պակա՞ս  ունի ընդդիմությունը, Իվետա Տոնոյանը պատասխանեց, որ 100%-անոց տեղեկատվության տիրապետում են բացառապես իշխանությունները, վարչապետն ու ԱԽ անդամները.
«Կարծում եմ, որ խորհրդարանական երկու ընդդիմադիր խմբակցություններն առավել քան իրավասու են ունենալ ինֆորմացիայի տիրապետելու ցանկություն»։
Հարցին, թե ի՞նչ արդյունքներ է տվել ԲՀԿ պատվիրակության՝ ՌԴ այցը, պատգամավորը պատասխանեց, որ քննարկումների հետ կապված շատ չակերտներ չի կարող բացել։
«Այցի շրջանակներում բազմաթիվ հանդիպումներ են տեղի ունեցել «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության ղեկավար կազմի, ինչպես նաև Պետդումայի այլ քաղաքական ուժերի ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչների հետ։ Բնականաբար, քննարկման առանցքում եղել է Արցախի հարցը։ Այլ մանրամասներ չեմ կարող փոխանցել»,- ներկայացրեց նա։
Ինչ վերաբերում է ստեղծված իրավիճակի շուրջ ԲՀԿ դիրքորոշմանը, ապա Իվետա Տոնոյանը նշեց, որ այս պահին առավել քան անհրաժեշտ է վերականգնել ՌԴ-ի հետ լիարժեք հարաբերությունները։
Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ իրենք նաև պարբերաբար հանդիպում են արտախորհրդարանական ուժերի հետ։ Նա հայտնեց, որ այս պահին քննարկումներն ընթացքի մեջ են, և ինքն այլ բան չի կարող փոխանցել։
Հարցին, թե արդյոք վարչապետի հրաժարականի պահանջ կարող է լինել այդ հանդիպումների արդյունքում, ԲՀԿ-ական պատգամավորը պատասխանեց.
«Երբ կլինի հայտարարություն, բնականաբար, բոլորը դրա մասին տեղյակ կլինեն»։
Դիտարկմանը, որ այսօր «CNN»-ը, հղում կատարելով Անկարայում իր դիվանագիտական աղբյուրներին, գրել էր, որ Պուտին-Էրդողան հանդիպում է եղել, և նշվում էր, որ թուրքական կողմը բանակցությունների նոր ձևաչափի մասին է խոսում, ըստ որի՝ ԵԱՀԿ-ից դուրս կարող է այլ հարթակ ստեղծվել բանակցությունների համար, Իվետա Տոնոյանն արձագանքեց, նշելով, որ թուրքական կողմի երազանքներն ու նկրտումները մեզ համար չպետք է կարևորություն ներկայացնեն։

Политика 14:58 09/11/2020
«27 октября парламентские фракции “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения” обратились к премьер-министру РА с предложением созвать срочное заседание Совета безопасности, поскольку уже к этому времени накопилось достаточно вопросов, что в компетенции исключительно членов Совета безопасности. Однако, к сожалению, наше это предложение так и осталось без ответа», – заявила в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян.
Депутат отметила, что после этого обращения прошло уже две недели, однако вопросы так и не получили ответа, кроме того, появились также другие вопросы, и они сегодня считают просто необходимым проведение встречи с членами Совбеза Армении.
На вопрос, чувствует ли оппозиция нехватку в информации в эти дни, И. Тоноян ответила, что только власти, премьер-министр и члены Совбеза владеют 100%-й информацией о происходящем:
«Полагаю, что в данной ситуации представленные в парламенте оппозиционные силы более чем правомочны в своем желании получить информацию».
На вопрос, какие результаты дал визит делегации «Процветающей Армении» в Россию, парламентарий ответила, что не может раскрыть скобки по части проведенных обсуждений.
«В рамках визита проведено множество встреч с руководством партии “Единая Россия”, а также представителями руководства других политических сил Госдумы РФ. Естественно, ключевой темой обсуждения был вопрос Арцаха. Других подробностей сообщить не можем», – пояснила он.
Что касается позиции партии «Процветающая Армения» касательно сложившейся ситуации, И. Тоноян отметила, что в данный момент более чем необходимо восстановить полноценные отношения с Россией.
Депутат проинформировала, что они периодически проводят встречи также с внепарламентскими силами. Она сообщила, что сейчас проводятся обсуждения, и она не может сообщить других деталей.
На вопрос, может ли по итогам данных встреч сформироваться требование по отставке премьер-министра РА, депутат от фракции «Процветающая Армения» ответила:
«Как только будет заявление, естественно, все об этом будут в курсе».
На замечание, что сегодня CNN со ссылкой на свои дипломатические источники в Анкаре, сообщил, что состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, отмечалось также, что турецкая сторона заявила о новом формате переговоров, согласно которому переговоры по карабахскому кризису могут перейти в двусторонний формат, который будет действовать вне работы Минской группы ОБСЕ, И. Тоноян ответила, что мечты и стремления турецкой стороны для нас не должны представлять такую значимость.