Քաղաքական 17:12 09/11/2020 Տարածաշրջան
Արցախում ընթացող  պատերազմական գործողությունները լուսաբանող Bild գերմանական պարբերականի գլխավոր խմբագիր Փոլ Ռոնժեյմերը թվիթերյան գրառմամբ արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ BBC-ին տված հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարություններին։
«Միայն BBC-ին չէ, որ գիտե՝ նախագահը կրկին ու կրկին ստեր է ասում։ Մենք այնտեղ ենք գտնվել երկու շաբաթ, տեսել ենք, թե ինչպես են ամեն օր ու գիշեր հրատակոծվում քաղաքացիական շրջանները։
@azpresiden, շատ թղթակիցներ կան, որոնք կարող են ապացուցել՝ Դուք ստում եք»,-թվիթերի իր միկրոբլոգում արձագանքելով Ալիևից հարցազրույց վերցրած BBC-ի թղթակցի գրառմանը՝ գրել է Bild-ի խմբագիրը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հարցազրույց է տվել BBC-ին ու, մեղմ ասած, անհարմար վիճակում հայտնվել, լրատվականին մեղադրել «Fake News» (կեղծ տեղեկատվություն) տարածելու մեջ։
BBC-ի հաղորդավար Օրլա Գերինը նշում է, որ BBC-ի լրագրողները, որ հոկտեմբերի 1-ից 3-ը եղել են Ստեփանակերտում, հայտնել են, որ քաղաքը ենթարկվել է ռմբակոծության՝ ներառյալ շտապօգնության ծառայության տարածքը, ավերվել է բազմահարկ բնակելի շենքը, երբ մարդիկ փորձել են փախչել, երկնքում եղել է անօդաչու թռչող սարք, կարճ ժամանակ անց կրկին հրաձգություններ, ինչը բնութագրվել է որպես հրաձգություն՝ առանց ռազմական թիրախների։
«Այս ամենն ուղղակի տեղեկություններ չեն։ Այս ամենը տեսել և նկարահանել են BBC-ի լրագրողները»,- ասում է հարցազրույցավարը։

Politics 19:27 09/11/2020 Region
BILD editor-in-chief Paul Ronzheimer, who is covering the war in Artsakh, took to Twitter on Monday to react to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s absurd statements made in an interview to BBC News.
“Not only BBC knows that the President is telling lies, once again. We were on the ground for two weeks, saw shelling of civilian areas almost every day and every night. @azpresident, there are many many reporters who can prove: You are lying!” he tweeted.
During the interview, BBC’s Orla Guerin told Aliyev that the BBC correspondents who were in Stepanakert, the capital of Artsakh, from 1-3 October witnessed “shelling of the town, including the emergency services center, an apartment bloc destroyed, as people tried to flee, there was a drone overhead, shortly afterwards more shelling nearby, they characterized it as indiscriminate shelling of a town without clear military targets.”