Քաղաքական 11:30 10/11/2020 Հայաստան
Փաշինյան. Արցախի ղեկավարությունը խնդիր է ներկայացրել, որ ժամ առաջ, րոպե առաջ պետք է կանգնեցնել պատերազմը
«Արցախի ղեկավարությունը խնդիր է ներկայացրել, որ ժամ առաջ, րոպե առաջ պետք է կանգնեցնել պատերազմը, հակառակ դեպքում հետևանքները սարսափելի կլինեն։ Մենք հայտնվել ենք մի իրավիճակում, որ այլընտրանք չկար»,-ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, եթե սեպտեմբերի 27-ին զինադադար խնդրեր հայկական կողմը, ապա դա կլիներ յոթ շրջանները «վերդարձնելու կամ հանձնելու» պայմանով։
«Բայց մենք նման քայլի չէինք կարող գնալ, քանի որ մտածում էինք, որ կարող էինք հաստատել հրադադար»,-նշեց նա։
Փաշինյանն ասաց՝ նման քայլի գնալու համար հիմք են դարձել բանակի ղեկավարության ներկայացրած տեղեկատվությունը։

Политика 12:31 10/11/2020 Армения
Премьер-министр РА Никол Пашинян: Руководство Арцаха представило задачу – как можно скорее остановить войну
«Руководство Арцаха представило задачу: как можно скорее остановить войну, в противном случае последствия будут ужасающими. Мы оказались в ситуации, когда альтернативы не было», – заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире на своей странице в соцсети Facebook.
По его словам, если бы 27 сентября армянская сторона запросила бы перемирие, то это было бы при условии «возврата или сдачи» семи районов.
«Но мы не могли пойти на такой шаг, так как думали, что сможем добиться прекращения огня», – отметил он.
Пашинян указал, что основанием для такого шага послужила представленная руководством армии информация.