Քաղաքական 11:30 10/11/2020 Հայաստան
Փաշինյան. Արցախի ղեկավարությունը խնդիր է ներկայացրել, որ ժամ առաջ, րոպե առաջ պետք է կանգնեցնել պատերազմը
«Արցախի ղեկավարությունը խնդիր է ներկայացրել, որ ժամ առաջ, րոպե առաջ պետք է կանգնեցնել պատերազմը, հակառակ դեպքում հետևանքները սարսափելի կլինեն։ Մենք հայտնվել ենք մի իրավիճակում, որ այլընտրանք չկար»,-ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, եթե սեպտեմբերի 27-ին զինադադար խնդրեր հայկական կողմը, ապա դա կլիներ յոթ շրջանները «վերդարձնելու կամ հանձնելու» պայմանով։
«Բայց մենք նման քայլի չէինք կարող գնալ, քանի որ մտածում էինք, որ կարող էինք հաստատել հրադադար»,-նշեց նա։
Փաշինյանն ասաց՝ նման քայլի գնալու համար հիմք են դարձել բանակի ղեկավարության ներկայացրած տեղեկատվությունը։

Politics 12:55 10/11/2020 Armenia
Armenian PM on Artsakh armistice: We found ourselves in a situation in which there was no other option
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in his address to the nation on his Facebook page on Tuesday that the leadership of Artsakh formed a clear task of ending the war immediately, otherwise the “consequences would be terrible.”
“We found ourselves in a situation in which there was no other option,” he said.
According to him, if the Armenian side had asked for a ceasefire on September 27, it would have been on the condition of "returning or handing over" the seven regions.
"But we could not take such a step because we thought we could establish a ceasefire," he said.
Pashinyan said that the information provided by the army leadership served as the basis for the Artsakh armistice.