Արման Թաթոյան. Ինչպե՞ս կարելի է Հանրապետության հրապարակում մեծ էկրանով ցուցադրել սպանության սպառնալիք, հայհոյանք պարունակող տեսանյութ
ՄԻՊ Արման Թաթոյանը գրում է.
«Բացարձակ անթույլատրելի, դատապարտելի է Երևանի Հանրապետության հրապարակում տեղադրված մեծ էկրանին երեկ ուշ երեկոյան այն տեսանյութի (արտապատկերը կցված է) ցուցադրումը, որը պարունակում է հայհոյանք ու ատելություն:
Ինչպե՞ս կարելի է Հանրապետության հրապարակում լայն սփռումով ցուցադրել այնպիսի տեսանյութ, որում տրվում են սպանության սպառնալիքներ ու որով խրախուսվում է բռնությունը՝ արժանապատվությունը վիրավորող արտահայտություններով ու այն էլ դա անել այս պատասխանատու օրերին:
Ինչպե՞ս կարելի է ցուցադրել նման տեսանյութ՝ ակնհայտ գիտակցելով, որ դա դիտելու են նաև երեխաներ ու կանայք:
Ակնհայտ է, որ դա արվել է հանրային իշխանության ինչ-որ մարմնի կամ պաշտոնյայի անօրինական որոշմամբ կամ թողտվությամբ, որով փաստացի հրահրվում է ներքին թշնամանք:
Մեզ հիմա առավել, քան երբևէ անհրաժեշտ է համերաշխություն ու համախմբում, հարգանք իրար արժանապատվության ու խոսքի նկատմամբ՝ անկախ քաղաքական կամ այլ հայացքներից:
Քաղաքացիներին խնդրում եմ ձեռնպահ մնալ ցանկացած այնպիսի խոսք ասելուց ու առավել ևս տարածելուց, որը պարունակում է ատելություն ու վիրավորական արտահայտություններ. նման նյութերը միայն ավելացնում են երկրում լարվածությունը, կարող են հանգեցնել բռնության:
Հանրապետության հրապարակում նման տեսանյութի ցուցադրման համար պատասխանատու մարմնի կամ պաշտոնյայի հարցով՝ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան կզբաղվեմ անպայման:
Ըստ այդմ, բոլոր այն անձանցից, ովքեր զբաղեցնում են պետական կամ հանրային այլ պաշտոն, խստորեն պահանջում եմ լինել զգոն սեփական արարքներում ու հատկապես հանրային խոսքում. ոչ աշխատանքային ժամերը կամ օրերը պաշտոնյայի համար ոչ իրավաչափ արարքների արդարացում լինել չեն կարող: Դուք պարտավոր եք կատարել բացառապես այն գործառույթները, որոնք ձեզ վերապահված են Սահմանադրությամբ, օրենքով կամ այլ իրավական ակտով: Դուք ունեք իրավական կոնկրետ կարգավիճակ ու սահմանափակված եք այդ կարգավիճակի սահմաններով: Ցանկացած շեղում կարող է առաջացնել իրավական պատասխանատվություն:
Հ.Գ. Մեկ հստակ արձանագրում բոլորի համար. Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությունը քաղաքացիների կամ մասնավոր անձանց նկատմամբ ուղիղ ազդեցությամբ չի տարածվում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը պաշտպանում է քաղաքացուն պետությունից, այլ ոչ թե պետությանը քաղաքացուց»։

Право 11:51 13/11/2020 Армения
Омбудсмен Армении возмущен: Как можно на Площади Республики транслировать видео, содержащее ненависть и ругательства?
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook пишет:
«Совершенно неприемлема демонстрация накануне вечером на центральной площади Еревана на большом экране видео, содержащего ненависть и ругательства.
Как можно было на Площади Республики на широком экране транслировать подобное видео, в котором озвучиваются угрозы убийства и которое подстрекает к насилию с оскорбляющими достоинство выражениями? И делать это в такое ответственное время?
Как можно демонстрировать такое видео, прекрасно осознавая, что это будут смотреть также дети и женщины?
Очевидно, что это сделано по незаконному решению или упущению какого-то органа общественной власти или должностного лица, чем фактически осуществляется подстрекательство к внутренней вражде.
сегодня нам больше, чем когда-либо необходимы солидарность и консолидация, уважение к достоинству и мнению друг друга, независимо от политических или иных взглядов.
Граждан прошу воздержаться от произношения и распространения любой подобной риторики, содержащей ненависть и оскорбительные выражения. Подобные материалы только увеличивают напряженность в стране, могут привести к насилию.
Вопросом органа или должностного лица, ответственного за демонстрацию подобного видеоматериала на Площади Республики, я обязательно займусь как защитник прав человека.
Соответственно, от всех тех лиц, которые занимают государственную или общественную должность, решительно требую быть бдительными в своих поступках и особенно в публичных выступлениях. Нерабочие часы или дни не могут послужить оправданием для неправомерных поступков должностного лица. Вы обязаны выполнять исключительно те функции, которые возложены на вас Конституцией, законом или иным правовым актом. Вы имеете конкретный правовой статус и ограничены границами этого статуса. Любое отклонение может вызвать юридическую ответственность.
P.S. Одна четкая констатация для всех. Компетенция Защитника прав человека не распространяется непосредственно на граждан или частных лиц.