Քաղաքական 10:52 14/11/2020 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Նիկոլ, վերադարձիդ կոչից առաջ արդեն կազմակերպված ձևով պետք է գտած լինեիր համապատասխան գումարները
«Իմ ցանկությունն է, երազանքը, որ Արցախում ապրող իմ ընկերները, շրջապատը, հայրենակիցները հնարավորություն ունենան որքան հնարավոր է արագ վերադառնալ Արցախ՝ իրենց օջախները։
Արցախի նախագահն ու ՀՀ վարչապետը, երբ կոչ են անում վերադառնալ, ապա պետք է մի քանի կարևոր հարցի պատասխանեն։
Առաջին, ո՞ւր վերադառնան մեր կորցրած, հանձնվող շրջանների բնակիչները, օրինակ՝ Հադրութի կամ Քաշաթաղի, ի՞նչ է լինելու նրանց ճակատագիրը, որտե՞ղ են ապրելու, ինչպես և այլն։
Երկրորդ, ո՞ւր վերադառնան մեր այն հայրենակիցները, որոնց բնակավայրերը չի հանձնվել, սակայն տները ավիրված են։
Նիկոլ, վերադարձիդ կոչից առաջ արդեն կազմակերպված ձևով պետք է գտած լինեիր համապատասխան գումարները, շինարական ընկերությունները նոյեմբերի 9-ի խայտառակ փաստաթղթից հետո Արցախում պետք է անհրաժեշտ վերականգնողական աշխատանքները մեկնարկած լինեին։
Երրորդ, ձեր կոչերը անելուց առաջ հիշեք, որ դրանք տեղ կհասնեն, եթե ձեր նկատմամբ կա վստահություն, իսկ կա՞ ձեր նկատմամբ վստահություն՝ ես չխոսեմ։ Մյուս դեպքերում վռրադարձողը վերադառնալու է՝ անկախ նրանից, թե ինչ կխոսեք, ինչ կհայտարարեք։
Կրկնում եմ՝ ստեղծված պայմաններում Արցախը ամբողջությամբ չկորցնելու համար հայը պետք է ապրի Արցախում, սակայն դրա համար պետք է շատ արագ գործել, ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ և ամենակարևորը՝ մարդիկ պետք է վստահ իմանան, որ իրենց ընտանիքները ապրում են անվտանգ միջավայրում։
Բառերով, կոչերով ոչինչ չի լինի. մարդիկ պետք է տեսնեն, որ նվազագույնը նշածս հարցադրումներով գործում եք և այդ ժամանակ առանց կոչերի էլ նրանք կվերադառնան։

Политика 12:16 14/11/2020 НКР
Тигран Абрамян: Никол, перед тем, как призывать вернуться, ты должен был уже организованно найти соответствующие средства
«Я желаю, мечтаю, чтобы мои друзья, окружение, соотечественники имели возможность как можно скорее вернуться в Арцах, в свой родной очаг.
Когда президент Арцаха и премьер-министр РА призывают вернуться, они должны ответить на несколько важных вопросов:
Во-первых, куда вернутся жители потерянных, сданных нами районов, например, Гадрута или Кашатага, какова будет их судьба, где они будут жить, как, и т. д.?
Во-вторых, куда вернутся наши соотечественники, районы которых не сданы, но их дома разрушены?
Никол, перед тем, как призывать вернуться, ты должен был уже организованно найти соответствующие средства, после позорного документа, подписанного 9 ноября, строительные компании должны были уже приступить к необходимым восстановительным работам.
В-третьих, прежде чем призывать, помните, что люди примут это, если есть доверие к Вам, а есть ли доверие к Вам, я лучше не буду об этом говорить. А в остальном, тот, кто должен вернуться – вернется, что бы вы ни сказали или заявили.
Повторяю, в создавшихся условиях, чтобы не потерять Арцах полностью, армянин должен жить в Арцахе, однако для этого мы должны действовать очень быстро, создать необходимые условия и, самое главное, люди должны точно знать, что их семьи живут в безопасных условиях.
Словами и призывами ничего не добьемся, люди должны видеть, что выработаете над как минимум указанными мною вопросами, и тогда они вернутся без каких-либо призывов.
Арцахцы сильные, крепкие, вросшие корнями в землю – не сомневайтесь. Армяне продолжат жить в Арцахе».