Քաղաքական 16:58 16/11/2020 Տարածաշրջան
Իրանի սահմանին ահաբեկիչների դիրքերի ոչնչացումը ցույց տվեց՝ նրանց համար անվտանգ տեղ չկա Իրանում․ Իբրահիմ Ռաիսի
Իրանի դատական իշխանության ղեկավար Սեյեդ Իբրահիմ Ռաիսին հայտարարել է, որ երկրի արևմուտքում ահաբեկիչների դիրքերի ոչնչացումը ցույց տվեց, որ Իրանում ահաբեկիչների համար անվտանգ տեղ չի լինի: Այս մասին գրում է Mehr գործակալությունը։
«Հետախուզական ուժերի կողմից ահաբեկիչների ձերբակալումը և երկրի արևմուտքում ահաբեկիչների դիրքերի ոչնչացումը ցույց է տալիս, որ ահաբեկիչների հանցագործությունները չեն անտեսվի, և նրանց համար երկրում անվտանգ տեղ չի լինի», - այսօր Գերագույն դատական խորհրդի նիստի ժամանակ ասել է Իբրահիմ Ռաիսին:
Նա նշել է, որ թշնամին սպառնալիքների և խեղաթյուրումների միջոցով ձգտում է տիրել ժողովրդի մտքին, բայց « իրանցի ժողովուրդը կհիասթափեցնի թշնամում իր ջանքերով ու դիմադրությամբ»։
Նշվում է, որ շաբաթ օրը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել էր, որ իր ցամաքային ուժերը հարձակում են սկսել Իրանի հյուսիս-արևմուտքի սահմաններից այն կողմ հակահեղափոխական խմբերի դիրքերի վրա՝ մեծ վնաս հասցնելով թշնամիներին:

Politics 17:28 16/11/2020 Region
Iran’s Judiciary chief said that the destruction of terrorist positions in the west of the country showed there will be no safe place in Iran for terrorists, according to Mehr News Agency.
"The arrest of terrorists by the intelligence forces and the destruction of terrorist positions in the west of the country by the IRGC show that the crimes of terrorists will not be ignored and there will be no safe place in the country for them," Seyyed Ebrahim Raeisi said during a meeting of Supreme Judicial Council on Monday.
Stating that the security-judicial authority must be improved day by day, he added, "The enemy seeks to dominate the minds of the people through threats and distortions."
It must know that people don't trust them anyway, he noted.
"The message of the Iranian nation is the message of active resistance, the production of power in the security and economic spheres and the display of authority in all dimensions," he said. "The Iranian nation will disappoint the enemy with its efforts and resistance."
In a statement on Saturday, IRGC announced that its ground forces have launched an attack on the positions of anti-revolutionary groups across the northwestern Iranian borders which have inflicted heavy damage to the enemies.