Իրանի ԱԳՆ խոսնակ․ Իրանի սահմանների որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել
Իրանի Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակն անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում զինադադար հաստատելու վերաբերյալ Բաքու-Երևան համաձայնագրին, ասել է. «Թաքֆիրական ահաբեկիչները պետք է հեռանան տարածաշրջանից»։ Այս մասին գրում է Pars Today-ը։
Կայքի հաղորդմամբ, այսօր կայացած օնլայն մամուլի ասուլիսում, անդրադառնալով սոցցանցերում հրապարակված քարտեզներին և Հայաստան-Իրան սահմանը փակվելու վերաբերյալ հայտարարություններին, Սաիդ Խաթիբզադեն ասել է. «Անցած շաբաթ այս հարցով բազմաթիվ շահարկումներ եղան համացանցում: Հրապարակվեցին կեղծ քարտեզներ, որոնք ԶԼՄ-ների կողմից իրականացվող մանիպուլյացիա են: Համացանցը որոշ շրջանակների տվել է այս հարցը շահարկելու հնարավորություն»:
Խաթիբզադեն նշել է, որ Իրանը մշտապես ողջունել է ճգնաժամի լուծմանն ուղղված ցանկացած քայլ, ասել, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում, Իրանը ջանքեր է գործադրել՝ այս հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ:
«Ցանկացած քայլ, որը կնպաստի այս գործընթացին, Իրանի կողմից ողջունելի կլինի: Կարծում ենք, որ ընթացքը հստակ է: Իրանի ծրագիրը, որ ներկայացվեց Երևանին, Բաքվին, Մոսկվային ու Անկարային, համահունչ է ներկա իրավիճակի հետ: Իրանի և տարածաշրջանի աշխարհագրական սահմանները չեն փոխվել։ Միջանցքը, որի մասին խոսվում է, սովորական տարանցիկ ճանապարհ է: Հույս ունեմ, որ այս պահին ահաբեկիչները հեռացվել են տարածաշրջանից: Նրանց ներկայության որևէ պատճառ չկա: Սա մեր կարմիր գիծն է և մենք այդ մասին նախկինում նույնպես հայտարարել ենք»,-ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
ԻԻՀ ԱԳՆ խոսնակը հավելել է. «Իրանը ռազմավարական դերակատարություն ունի տարածաշրջանի բոլոր իրադարձություններում և այս դերակատարությունը շարունակելու է պահպանվել: Ճգնաժամի հիմնական լուծման միակ ճանապարհը հետևելն է այնպիսի սկզբունքների, ինչպես՝ արդարություն, ինքնիշխանություն և սահմանների պահպանում: Եվ մենք կողջունենք ցանկացած քայլ, որ կնպաստի այդ ընթացքին: Այս հրադադարը թերևս ճգնաժամի վերջնական լուծում չի նշանակում, սակայն մեր կարծիքով, կարևոր քայլ է»:

Политика 16:58 16/11/2020 Регион
Пресс-секретарь МИД Ирана Саид Хатибзаде, обратившись к Соглашению о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе с 10 ноября, отметил: «Такфирийские террористы должны покинуть регион». Об этом пишет Pars Today.
Как сообщается на сайте, в ходе сегодняшней пресс-конференции в режиме онлайн, обратившись к публикуемым в соцсетях картам и заявлениям о закрытии границы Армения-Иран, Саид Хатибзаде отметил: «На прошлой неделе в связи с этим было множество спекуляций в соцсетях. Были обнародованы фальшивые карты, которые являются манипуляцией со стороны СМИ. Сеть предоставила некоторым кругам возможность спекулировать на данном вопросе».
С. Хатибзаде подчеркнул, что Иран всегда приветствовал любой шаг, нацеленный на решение этого кризиса, заявлял, что в течение последних трех десятилетий прилагал усилия в направлении решения данного вопроса мирным путем.
«Иран будет приветствовать любой шаг, который поспособствует данному процессу. Полагаем, что процесс – конкретный. Программа Ирана, представленная Еревану, Баку, Москве и Анкаре, созвучна нынешней ситуации. Северо-западные границы Ирана не изменились. Коридор, о котором говорится, является обычной транзитный маршрут. Надеюсь, что в данный момент террористы были удалены из региона. Нет никаких причин для их присутствия. Это наша красная линия и мы заявляли об этом также в прошлом», – подчеркнул представитель МИД.