Իրադրության լիարժեք կայունացումից հետո կարվի հնարավորը՝ մարտական գործողությունների մասնակիցներին արձակուրդ տրամադրելու համար. ՊՆ
Հաշվի առնելով զինծառայողների ծնողների և ընտանիքի անդամների բազմաթիվ դիմումները՝ կապված պատերազմական գործողությունների մասնակիցներին հանգստի հնարավորություն ընձեռելու հետ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում է ներկայացրել.
«Չնայած եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում հաստատված հրադադարին, զինված ուժերի ստորաբաժանումները, ողջ անձնակազմով, շարունակում են կատարել իրենց առջև դրված խնդիրները։ Մարտական գործողություններ այլևս չեն ընթանում, ինչը հնարավորություն է տալիս անձնակազմի հանգիստը կազմակերպել զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերում, իսկ առողջական խնդիրներ ունեցող զինծառայողների բուժումն իրականացնել համապատասխան ընթացակարգով։
Պաշտպանության նախարարությունն անվերապահորեն բարձր է գնահատում հայոց բանակի մարտիկների անձնազոհությունն ու հերոսական պայքարը պատերազմի ողջ ընթացքում և գիտակցում է բարձրացված խնդրի կարևորությունը։ Հավաստիացնում ենք, որ իրադրության լիարժեք կայունացումից հետո կարվի հնարավորը՝ մարտական գործողություններին մասնակցած զինծառայողներին արձակուրդ տրամադրելու հարցում։
Հավելենք, որ տվյալ պահին ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում եռակողմ համաձայնագրի դրույթներով սահմանված և տարածքային լուծումներ ենթադրող քայլերի իրականացման հետևանքով առաջացած՝ մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերը փոփոխելու և նոր տեղում անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, այդ թվում նաև` անձնակազմի կեցության և ծառայության կազմակերպման համար հնարավորինս բարեկեցիկ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ Աշխատանքները կիրականացվեն առավելագույնս սեղմ ժամկետներում»։

Политика 12:29 16/11/2020 Армения
МО Армении: После полной стабилизации обстановки будет сделано все для предоставления отпусков участникам боевых действий
Министерство обороны Республики Армения, коснувшись многочисленных обращений родителей и членов семей военнослужащих касательно предоставления участникам военных действий возможности отдыха, выступило с разъяснением:
«Несмотря на установленное в рамках трехстороннего заявления прекращение огня, подразделения Вооруженных сил, всем личным составом, продолжают выполнять поставленные перед ними задачи.
Боевых действий уже не ведется, что позволяет организовать отдых личного состава в местах постоянной дислокации воинских частей, а лечение военнослужащих, имеющих проблемы со здоровьем, осуществлять по соответствующей процедуре.
Министерство обороны безоговорочно высоко оценивает самоотверженность и героическую борьбу воинов армянской армии на протяжении всей войны, осознает важность поднятой проблемы. Уверяем, что после полной стабилизации обстановки будет сделано все возможное для предоставления отпусков военнослужащим, принимавшим участие в боевых действиях.
Добавим, что в настоящее время ведется активная работа по реализации шагов, предусмотренных положениями трехстороннего заявления и предполагающих также территориальные решения: по изменению постоянных мест дислокации ряда воинских частей, по созданию на новом месте необходимой инфраструктуры, в том числе и в направлении создания максимально благополучных условий для организации проживания и службы личного состава. Работы будут выполнены в кратчайшие сроки».