Քաղաքական 11:04 16/11/2020 Տարածաշրջան
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն նոյեմբերի 14-ին Փարիզ այցով սկսել է տասնօրյա ուղևորությունը Եվրոպա և Մերձավոր Արևելք: Ներառված է նաև Ստամբուլում կանգառը, որտեղ Պոմպեոն հանդիպում էր Տիեզերական պատրիարք Բարդուղիմեոս I-ի՝ աշխարհի հույն ուղղափառ քրիստոնյաների հոգևոր առաջնորդի հետ, քննարկելու աշխարհում կրոնական ազատությունը:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն մերժել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին Ստամբուլում հանդիպելու առաջարկը այն բանի համար, ինչը Չավուշօղլուն համարել է իր ամերիկացի գործընկերոջ կողմից անհարգալից վարք։ Այս մասին գրում է Ahval News-ը:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ ևս ոչ մի նշում չկա Չավուշօղլուի կամ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպումների մասին: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը վիրավորական է համարել Թուրքիա Պոմպեոյի այցի պատճառն ու համարել այն երեսպաշտություն՝ մատնանշելով ԱՄՆ քաղաքներում ոստիկանական դաժանության դեմ բողոքի ցույցերը:
Սակայն պարզվել է, որ Անկարա այցելելուց հրաժարվելուց հետո Պոմպեոն Չավուշօղլուին հրավիրել է իր հետ հանդիպել Ստամբուլում: Bloomberg-ի թուրքական աղբյուրը կայքին ասել է, որ Չավուշօղլուն վիրավորված է Պոմպեոյի վերաբերմունքից:
ԱՄՆ-ի մի պաշտոնյա լրագրողներին ասել է, որ ոչ մի վիրավորանք չկա Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ չհանդիպելու մեջ և դա վերագրել է է «պլանավորման սխալի»:
Նշվում է, որ Պոմպեոն դեմ էր արտահայտվել ամառվա ընթացքում Բյուզանդական ժամանակաշրջանում կառուցված Սուրբ Սոֆիա տաճարը թանգարանից մզկիթ դարձնելուն։ Կայքը հատուկ հոգևոր կարևորություն ունի ամբողջ աշխարհում Ուղղափառ քրիստոնյաների համար, և Էրդողանի որոշումը քննադատվեց այլ ազգերի կողմից, ներառյալ Հունաստանի և Ռուսաստանի։

Politics 11:28 16/11/2020 Region
Turkey's foreign minister Mevlut Çavuşoglu rejected an offer to meet U.S Secretary of State Mike Pompeo in Istanbul for what Çavuşoglu considered disrespectful behaviour from his American counterpart, according to Bloomberg News, Ahval new reported.
On Tuesday, the State Department announced that Secretary Pompeo would be embarking on a ten day trip across Europe and the Middle East. Included was a stop in Istanbul where Pompeo would meet with Ecumenical Patriarch Bartholomew I, the spiritual leader of the world’s Greek Orthodox Christians to discuss religious freedom worldwide.
There was no mention in the trip's announcement of any meetings with Çavuşoglu or Turkish president Recep Tayyip Erdogan. The Turkish foreign ministry took umbrage with Pompeo's stated reason for visiting and slammed it as hypocritical, pointing to the summer of protests against police brutality in U.S cities.
However, it was revealed that Pompeo invited Çavuşoglu to meet with him in Istanbul after declining to visit Ankara. A Turkish source for Bloomberg told the outlet that Çavuşoglu was offended by Pompeo's attitude.
A U.S official told reporters that Pompeo meant no offense in not meeting with senior Turkish officials and attributed it to a "scheduling error".
Pompeo had spoken out against converting the Hagia Sophia, once a cathedral constructed during the Byzantine era, from a museum into a mosque over the summer. The site holds particular spiritual importance for Orthodox Christians worldwide and Erdogan's decision was criticised by other nations including Greece and Russia, both home to large Orthodox communities.