Քաղաքական 10:16 17/11/2020 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դատախազությունում բունտ է հասունանում, մի շարք դատախազներ հրաժարվում են մասնակից դառնալ վերջին օրերին հարուցված քրեական գործերով քննություններին, քանզի հասկանում են, որ դրանք քաղաքական հետապնդումներ են, և վաղ թե ուշ ստիպված են լինելու պատասխան տալ դրա համար։
Տեղեկություններ կան, որ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հավատարիմների խումբ է ձևավորել, որի կազմում են նրա տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանը, Կոտայքի դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը, ՀՔԾ նկատմամբ հսկողություն իրականացնող բաժնի պետ Արսեն Մարտիրոսյանը, որոնք իրենց վրա պետք է վերցնեն այդ գործերով դատախազների լիազորությունը։
Սրա ապացույցն էլ այն է, որ նախօրեին Գևորգ Բաղդասարյանն անձամբ էր ներկայացել դատարան և մասնակցել Նիկոլ Փաշինյանի սպանության ենթադրյալ նախապատրաստման գործով ձերբակալման որոշումների իրավաչափության դեմ պաշտպանների ներկայացրած բողոքների քննությանը»։

Политика 12:40 17/11/2020 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что в прокуратуре назревает бунт, ряд прокуроров отказываются становиться участником следствий по возбужденным в последние дни уголовным делам, поскольку понимают, что это политическое преследование и рано или поздно им придется ответить за это.
«Есть сведения, что генпрокурор Артур Давтян сформировал группу преданных людей, в состав которой входят его заместитель Геворк Багдасарян, прокурор Котайка Петрос Петросян, начальник отдела правового контроля Арсен Мартиросян, которые должны взять на себя полномочия прокуроров по этим делам.
Доказательством этого стало также то, что вчера прокурор Геворк Багдасарян лично явился в суд и участвовал в рассмотрении представленных адвокатами жалоб против правомерности решений о задержании по делу предполагаемой подготовки убийства Никола Пашиняна», – пишет газета.