Քաղաքական 19:50 18/11/2020 Հայաստան
«Մեր սխալներով, թերություններով, միգուցե մեղքերով հանդերձ, ժողովուրդը դժգոհ է եղել մեզանից, մեր կառավարումից, բայց այսօր  կանգնած եմ այս հրապարակում բաց ճակատով, որովհետև դավաճան չեմ, հող չեմ հանձնել»,- Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ ասաց ԱԺ նախկին փոխխոսնակ, ՀՀԿ-ական Էդուրադ Շարմազանովը։
Այնուհետև նա ընդգծեց. «Ես ասում եմ՝ կներեք մեզ ժողովուրդ ջան, կներեք ինձ ժողովուրդ ջան մեր սխալների առաջ»։
ՀՀԿ-ական գործիչը նշեց, որ իր թիմակիցներով Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ 4 օրում կանգնեցրել են պատերազմը, իրենց ժամանակ Ալիևն էր բողոքում, որ իրեն ճնշում են ճանաչել Արցախի անկախությունը։
«Հիմարաբար ստում են, թե Սերժ Սարգսյանն ուզում է հետ գալ։  Այ հիվանդ, այ ստախոսներ։ Սերժ Սարգսյանն իր բոլոր սխալներով, թերացումներով հանդերձ, երբ տեսավ, որ հայ ժողովուրդը չի ցանկանում նրան տեսնել իշխանության ղեկին, ինքնակամ, անցնցում հեռացավ, առանց արյան հեռացավ, արժանապատիվ հեռացավ, առանց պայմանավորվածությունների հեռացավ, ապացուցեց, որ ի տարբերություն քեզ՝ աթոռը մեզ համար նպատակ չէ»,- ասաց Է. Շարմազանովը։
Նա նշեց, որ մի բանով է ուզում կիսվել, թեև դրա լիազորությունը չունի. «Մեր կուսակցության նախագահն այսօր ապրում է իր կյանքի ամենաողբերգական ու ծանրագույն օրերը։ Ամենամեծ ողբերգությունը նրա ու նրա մարտական ընկերների, Շուշին ազատագրողների, թուրքին ծնկի բերողի համար այն է, որ այսօր 2,5 տարվա սխալ, ապիկար քայլերի հետևանքով քանդվել է  Հայաստանը, հայոց բանակը, մեկ գիշերվա ընթացքում թաքուն ստորագրվել է կապիտուլյացիայի ակտ, մեզանից գողացել են մեր 30 տարվա հաղթանակը։ Ամոթ է»։
Է.Շարմազանովի խոսքով, սա հանուն հայրենքի փրկության պայքար է, նպատակ, ցանկություն չունեն գալ իշխանության, պատրաստ են սատարել վաղվա իշխանությանը, որը պատրաստ է արժանապատիվ ներկայացել Հայաստանի ու Արցախի շահերը, պատրաստ է չուրանալ, ինչպես սրանք, այս հողատուներն ուրացան մեր զինվորների արյունը։
«Հայրենքի փրկությունը պետք է սկսվի այս հողատուի, դավաճանի հեռացումով։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանն այսօր, շուտափույթ ինքնակամ հրաժարականի դիմում ներկայացնի, ես և իմ կուսակցական շատ ընկերներ, կարող ենք պաշտոնապես հայտարարել, որ մենք չենք զբաղվելու ակտիվ քաղաքականությամբ, բայց նախ և առաջ հողատուն պետք է հեռանա։ Մենք հայրենիք չունենք, որտեղ կա թուրքի առաջ  կապիտուլյացիայի ակտ ստորագրած, պարտված ղեկավար։

Политика 20:34 18/11/2020 Армения
«Несмотря на ошибки, недостатки, может быть, грехи, на то, что люди были недовольны нами, нашим правительством, сегодня я стою на этой площади с открытым лицом, потому что я не предатель, я не сдавал земли», – сказал во время митинга на Площади Свободы бывший вице-спикер Национального Собрания Армении, член РПА Эдурад Шармазанов.
Затем он подчеркнул: «Я говорю: простите нас, дорогие люди, простите меня, дорогой народ за наши ошибки».
Представитель РПА упомянул, что во время Апрельской войны 2016 года он и его товарищи по команде остановили войну за 4 дня, в их время Алиев (президент Азербайджана Ильхам Алиев – Прим. ред) жаловался, что его заставляют признать независимость Арцаха.
«Они глупо лгут, что Серж Саргсян хочет вернуться. Эй, вы, больные, лжецы! Серж Саргсян со всеми своими ошибками и недочетами, когда увидел, что армянский народ не хочет видеть его у руля власти, добровольно, без потрясений ушел, ушел, не пролив крови, достойно, ушел без договоренностей, доказал, что, в отличие от тебя, кресло для нас не цель», – сказал Э. Шармазанов.
Он упомянул, что хочет чем-то поделиться несмотря на то, что у него нет на это полномочий:
«Председатель нашей партии сегодня переживает самые трагические и тяжелые дни своей жизни. Самая большая трагедия для него и его соратников, освободителей Шуши, тех, кто поставил турок на колени, заключается в том, что сегодня, после 2,5 лет неправильных, бездарных шагов, разрушена Армения, армянская армия, за одну ночь, тайно, был подписан акт капитуляции, у нас украли нашу 30-летнюю победу. Это позор».
По словам Э. Шармазанова, это борьба за спасение Родины, у них нет цели, желания прийти к власти, они готовы поддержать будущее правительство, которое готово достойно представлять интересы Армении и Арцаха, готово не отрекаться, как эти, эти сдавшие земли отрекаются от крови наших военнослужащих.
«Спасение Родины должно начаться с устранения этого сдавшего земли предателя.
Если Никол Пашинян сегодня немедленно уйдет в отставку, я и многие из моих партийных друзей можем официально заявить, что не будем заниматься активной политикой, но, в первую очередь, сдавший земли должен уйти. У нас нет родины, у которой есть подписавший перед турками акт о капитуляции побежденный руководитель.